Yurtdışından Emlak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Emlak konut konusunda ilgi olup, yatırım yapmak isteyenlerin odak noktasında yurtdışından ev almak istiyorum sorusu da yer alıyor. Pek çok kişi yurt dışında yaşamak isterken, aynı zamanda buradan ev satın alıp, yatırım yapmak isteyenler de mevcut. Öyleyse, yurtdışından emlak alırken nelere dikkat etmeli ?

Bu yasa aslında 2012 yılında yürürlüğe girdi ve artık Türk vatandaşları da emlak konut alırken bunlara yurt dışından sahip olabiliyor. Elbette bu durum o ülkenin taşınmaz yasalarına da bağlı fakat eğer satın almak istediğiniz ülkeden izniniz varsa, rahatlıkla mülk sahibi olabilirsiniz. Bunun için genellikle bir pasaport fotokopisi, vesikalık fotoğraf ve noter tarafından hazırlanan yetki belgesi gerekiyor.

Elbette yurtdışından ev almak istiyorum diyorsanız, öncelikle başarılı bir danışmana ve gerçekçi bilgilere ihtiyacınız var. Farklı bir ülkeden ev satın alırken, mutlaka o ülkenin ekonomisinin gücüne dikkat etmelisiniz. Yani bu ülkenin ekonomi notlarına bakmalısınız, faiz-vergi oranlarına dikkat etmelisiniz. Emlak sitelerini ve dergilerini takip etmek de farklı bir ülkeden konut alırken önemliyken, yerel piyasalar emlak konut piyasasında çok daha önemli. Aşağıdaki konu başlığında yurtdışından emlak alırken nelere dikkat etmeli detaylı bir şekilde açıklandı…

Yurtdışından emlak alırken nelere dikkat etmeli?

Böyle bir karar alırken, bahsi geçen ülkenin para birimi durumuna, GSYH rakamlarına, işsizlik oranlarına ve ödeme dengesine de bakmak gerekmekte. İhracat rakamları ve enflasyon raporları da önem arz ederken, örneğin son dönemlerde ABD bu noktada iyi bir tercih olarak gösterilmiyor. Tabii ki ev satın alırken, o ülkenin büyüme potansiyeline bakmak gerekiyor. Hızlı ve başarılı bir ekonomik büyüme gösteren ülkede, emlak konut satın almak her zaman mantıklı bir tercih olacaktır. Hepsinin başında ise maliyet gelmekte. Bir ev satın alırken, ilk olarak maliyete bakılır ve eğer doğru – uygun fiyatla satın alındıysa, kârlı yatırım olarak kabul edilir. Başarılı bir yatırım, uygun fiyatla ev satın almaktan geçerken, kira vergi değerlerine de bakmak gerekli. Bu her ülkede farklılık göstermekte. Örneğin İngiltere’de kazanç üstünden yüzde 28, ABD’de ise yüzde 30 vergi alınmakta. Türkiye’de ise kira gelir vergisinden kurtulmak için konutu en azından 5 yıl elinizde tutmanız gerekmekte. Dolayısıyla, tüm bunlara dikkat etmek yurtdışından ev almak istiyorum diyenlere cevap olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir