Yapı Kullanma izni Nereden Alınır?

Emlak haberleri son dakika başlıklarında sık sık yapı kullanma izni nereden alınır sorularına denk geliyoruz. Yeni yönetmeliklerle birlikte, yeni yapılan binalar için artık olmazsa olmaz bir belge konumuna gelen bu izne sahip olmanız şart. Biz de bu yazıda hem izni nereden alabileceğinizden bahsedeceğiz, hem de yapı kullanma izni nedir sorusunu yanıtlayacağız.

Yapı kullanma izni nedir ?

Kısaca anlatmak gerekirse, hâli hazırda ruhsatlı olan projenizin inşaat çalışmaları tamamlandığında, bu binada insanların oturması için yapı kullanma izni almanız gerekiyor. Emlak haberleri son dakika konularında da görebileceğiniz gibi, yapı kullanma izni oturum almak isteyen her binada şart olan bir belgedir. Bu belge kimi zaman iskan belgesi veya oturma izni belgesi olarak karşımıza çıksa da, sonuç olarak hepsi aynı kapıya çıkıyor ve bir binada insanlar oturacaksa, yapı kullanma izni alınması şarttır. Dolayısıyla, yapı kullanma izni nedir sorusuna böyle yanıt verebiliriz.

Yapı kullanma izni nereden alınır?

Diyelim ki inşaat bitti, buranın projeye uygun olarak yapılıp yapılmadığına bakan kurum İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Birimleri oluyor. Belgenin alınabilmesi için önce inşaat müteahhidinin belediyeye başvuruda bulunması gerekiyor. Bunu yaparken yapı kullanma izni belgesi almak için bir dilekçe dolduruluyor. Tabii belge için belli bir harç miktarı ödeniyor ve ardından aşağıdaki gerekli belgeler teslim ediliyor:

* Yapı Kullanma İzni istemi içeren dilekçe,

* Tapu kaydı bilgileri,

* Vergi Dairesi’nden İlişki Kesme Belgesi,

* Dış Kanal Belgesi (İZSU),

* Telekom Olur Yazısı,

* Proje Müellifleri Raporu,

* Yapı Denetim Kuruluşu’nun Raporu,

* Cephe fotoğrafları – (13/18 cm),

* Emlak/Çevre Temizlik Vergisi Yoktur Yazısı,

* SSK’dan alınan Borcu Yoktur Belgesi.

Yapı kullanma izni nereden alınır diye sorguluyorsanız şu şekilde cevap verebiliriz: Yukarıdaki belgeleri tamamlayıp, dilekçenizi de hazırladıktan sonra tamamını bağlı bulunduğunuz belediyeye teslim etmeniz gerekiyor. Ardından yetkili birimler araştırmaya başlıyor ve projenin yapısına bakıyor, imara uygunluğu konusunda çalışmalar tesis ediyor ve aksi olumsuz bir durum olmadığı takdirde belgenizi veriyorlar. Kısacası, yapı kullanma izni nedir sorusunu yanıtladıktan sonra şunu söyleyebiliriz ki; günümüzde bir binada oturma izni almak için bu belge kesinlikle şarttır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir