Vaziyet Planı ve Mimari Proje Nereden Alınır?

Yapıların olmazsa olmazı projelerin oluşum safhaları oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle vaziyet planı ve mimari proje nereden alınır konusunda mutlaka bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Projeler oluşturuldukları alanlar bakımından birbirlerinden farklılıklar gösterir. Genel itibari ile yapılması planlanan inşaat ve yapılar için projeler oluşturulur. İnşaat deyimi de kendi içerisinde birçok farklı dala bölünebilmektedir…

Mimari Proje Nereden Alınır?

Ev ve bina için ayrı, yollar ve köprüler için ayrı, fabrika, tesis, site, demiryolları, tüneller, barajlar, hava limanları ve sayılabilecek birçok farklı inşaat grubu bulunmaktadır. Durum bu şekilde olduğu için de projelendirme teknikleri farklı branşlar ve farklı proje uygulamaları gerektirmektedir. Örnek verilecek olursa yollar, demiryolları ve tüneller bir güzergah üzerinde ilerlemektedirler. Bu güzergâhın belirlenmesi ve farklı gösterimlerde projeler oluşturulması için de o işe özel olarak uygulanan teknikler ve proje bazlı tasarım kriterleri bulunmaktadır.

Buna karşılık durağan ve stratejik projelerde ise güzergah projesi oluşturulmasına gerek yoktur. Uygulanacak olan projenin uygulanma alanı belli olduğu için o alan üzerinde çalışılmakta ve proje gösterimleri de buna göre şekillenmektedir. Güzergah projelerinde boy kesit bulunurken bina ve tesis gibi projelerde ise tip kesit, en kesit ve kat gösterim planları gibi projeler bulunmaktadır.

Yaptırmak istediğiniz Yapı İçin Gerekli Olan Projeler Nerelerden Alınır?

Yaptırmak istediğiniz yapı ile ilgili ilk başvurmanız gereken yerlerden birisi emlak konut olarak düşünülebilir. Emlak Konut’tan talep edilecek projelerin uygulama alanları da talep edilen projeye uygun olmalı ve gerekli standartları karşılamalıdır. Sonrasında istenen projeleri yaptırıp onaylatmak için getirmeniz istenecektir. Peki, istenilen mimari proje nereden alınır? Mimari projeler kanunen yetkilendirilmiş proje firmalarından alınabilmektedir. Mimari proje ile birlikte istenen vaziyet planı nereden alınır sorusuna verilecek cevap da tapu kadastro müdürlükleridir…

Proje Çeşitleri ve Uygulama Alanları

Bina ve yapı projelerinde bulunan plan ve kesitler de o yapının gerektirdiği mühendislik ve mimarlık hesaplarına uygun olarak tasarlanır. Öyle ki 5 katlı bir bina için kullanılacak kolon demirleri ile aynı alan büyüklüğündeki 10 katlı bir binanın kolon demirleri doğal olarak farklılıklar gösterir. İşte bu durumda devreye statik projeler girer. Statik projeler binanın iskeleti olarak da düşünülebilir. Statik projelerin oluşturulması için de mimari projeler gereklidir. Yani binanın yerleşimini, kaç katlı olmasını ve binanın farklı açıdan görünüşleri mimari projeler ile sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir