TOKİ Başvuru Şartları 2017 | Güncel Emlak Haberleri

Emlak haberleri son dakika konularında TOKİ başvuru şartları 2017 meselesine değinilirken, TOKİ konutları sayesinde her yıl binlerce kişi ev sahibi oluyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın kısaltması olan TOKİ, 1984 yılında kurulmuştur ve son yıllarda faaliyet alanlarını iyice genişletmiştir. Peki, TOKİ başvuru şartları neler?

TOKİ Başvuru Şartları 2017

TOKİ özellikle dar gelirli ve orta gelirli aileler için kaliteli konut ihtiyacını karşılarken, yüzbinlerce insan bu kurumdan ev sahibi olmak için başvuruda bulunmaktadır. Kurumun amacı ise 2023 yılına, yani Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına gelindiğinde toplam 1 milyon konut inşası yapılmasıdır. Aynı zamanda TOKİ evleri deprem yönetmeliğine uygundur ve deprem durumlarında zarar görmemektedir. Buna rağmen, geçtiğimiz yıllarda konutların geç verilmesi sebebiyle bazı tazminat davaları yaşanmıştır. Peki, TOKİ başvuru şartları 2017 nedir? TOKİ başvuru şartları neler ?

TOKİ Başvuru Şartları Neler ?

2017 yılı itibariyle TOKİ’ye başvurmak için bazı şartlar gerekiyor. TOKİ başvuru şartları 2017 arasında başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, en az 1 yıldır projenin başlayacağı bölgede ikamet ediyor olması, daha önce toplu konut almaması veya toplu konut kredisi kullanmamış olması gibi şartlar aranıyor. TOKİ başvuru şartları neler? Aynı zamanda bu kişinin kendisine veya eşine ait müstakil bir evi olmaması gerekiyor. Başvuru yaparken en az 25 yaşında olması da şartlar arasında. TOKİ başvurusu yapacak kişi, ayda en fazla hane geliri olarak 3200 TL kazanıyor olmalı. Yani toplam hane net geliri en fazla 3200 TL olmalı. Bu miktar, İstanbul ilinde ayda 3700 TL olarak belirlenmiştir. Tabii aynı zamanda hanede sadece bir kişi başvuru yapabilmektedir. Yani eşler ayrı ayrı, çocuklar ayrı ayrı başvuru yapamamakta. TOKİ başvuru şartları 2017 bu şekildedir.

Ayrıca başvuru yaparken, kimlik fotokopisi, hak sahipliği belgesi, engelli vatandaşlar için sağlık heyeti raporu ve emekliler için de SGK’dan alınan emekli kimlik belgesi gereklidir. Tüm bu belgelerle başvuru yapılır ve ardından iş kura çekimine gelir. Kura çekiminde şehit ailelerine öncelik tanınır. Ayrıca engelli vatandaşlara toplam konut sayısından yüzde 5 oranında kontenjan ayrılır. Emekli vatandaşlara da yüzde 25 kontenjan verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir