Tapu sicili nedir? Tapu siciline başvuru nasıl yapılır?

Tapu siciline başvuru nasıl yapılır ve tapu ile ilgili pek çok önemli işlemleri gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan bilgileri yazımızda derledik. Öncelikle tapu sicili nedir kısaca değinmemiz gerekirse; tapu sicili taşınmaz bir malın (bina, arsa gibi) üzerindeki hak sahibi yada sahiplerinin hak durumlarını ifade eden sicil durumudur.

Tapu sicil kayıtları devletin ilgili kurumları tarafından tutulmakta olup, hak sahiplerinin bizzat başvuru yaparak söz konusu sicili çıkartması mümkündür. Bunun için dilekçeye gerek duyulmamaktadır. Sadece hak sahibinin tapu sicil müdürlüğüne giderek, sözlü talepte bulunması ve istenilen belgeleri sağlaması yeterli olacaktır.

Tapu Sicili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tapu sicili nedir tanımından bahsettik, burada önemli bir ayrıntı olarak belirtmeliyiz ki başvuruyu yapacak olan kişinin mutlaka hak sahibi yada yetkili olması gerekmektedir. Aksi halde, söz konusu talep yerine getirilmeyecektir.

Tapu siciline başvuru nasıl yapılır maddeler halinde özetlersek;

  • Söz konusu taşınmaz için hak sahibinin yada yetkilinin ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek, sözlü olarak başvuru yapması gerekmektedir.
  • Başvuru üzerine, “başvuru fişi” olarak adlandırılan bir fiş düzenlenir.
  • Çeşitli belgeler talep edilir. Bu belgelerin içeriği sizlere belirtilecektir. Söz konusu belgeleri eksiksiz bir şekilde sağlamanız gerekir. Eksik olması durumunda, ek bir tarih verebilirler.
  • İstenecek belgeler arasında kimlik en önemli belgedir.
  • Vekaleten, tüzel ve resmi türden başvurular için farklı kurallar ve belgeler söz konusudur.
  • Söz konusu başvuru müdürlük tarafından incelemeye alınır ve buna göre onay verilir.

 

Tapu Sicili Sorgulama İşlemi

Tapu durumunuzu öğrenmek için tapu sicili sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem internet üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlem olup, ihtiyaç duyduğunuz en önemli şey ise bir adet e-Devlet şifresidir.

e-Devlet şifrenizi edindiğinizde, tapu sicili sorgulama işlemini internet üzerinden turkiye.gov.tr web adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlgili web adresine giriş yaptığınızda, bir e-Devlet şifreniz olmasa bile, sistem üzerinden kayıt olarak, sizlere belirtilmiş olan çeşitli yöntemler ile sistemde sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Özellikle de internet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yapmak, en çok tercih edilen başlıca yöntemlerden birisidir.

2 yorum

  1. Merhabalar tapu siciline başvuru için bulunduğumuz ildeki belediyeye gitsek olurmu?

    1. Merhabalar Kadir Bey, söz konusu taşınmaz için hak sahibinin yada mülk yetkilisinin ilgili Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek, sözlü başvuru yapması gerekmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir