Tapu Kadastro Harçları 2017 | Tapu Kadastro Harç Oranları

Tapu kadastro haberleri aranırken, en çok dikkat çeken konu tapu kadastro harç oranları oluyor. Tapu kadastro harçları 2017 de belli olurken, harçlar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından resmi olarak açıklandı.

Tapu Kadastro Harçları 2017

Buna göre, kayıt harici kalan gayrimenkul tescilinden, takdir olunan değerden binde 11.38 harç alınıyor. Deniz, göl ve nehir kıyılarında olan yerlerden de değer yüzerinden binde 1593,9 oranında tapu kadastro harçları 2017 alınıyor. Taşınmaz malların kanuni ve atanmış mirasçılar arasında yapılacak taksiminde, toplam değerden binde 22.77 oranında tapu kadastro harcı alınıyor. Tapu kadastro harç oranları elbette değişim gösteriyor.

İfraz, taksim veya birleştirme işlemlerinde toplam değer üstünden binde 11,38 tapu kadastro harcı alınırken, ipotek tesisinde de sağlanan borç miktarına bağlı olarak binde 4,55 harç talep ediliyor. Aynı şekilde ipoteğe dahil olan emlaklardan birisinin çıkarılıp başkasının ithalinde veya teminat ilavesinde borç miktarı üzerinden yine binde 4,55 tapu kadastro harcı alınıyor. Mevcut ipotek derecelerinin sonradan istenilen değişikliklerinde ise borç miktarına bağlı olarak üstünden binde 2.27 oranında tapu kadastro harcı alınıyor.

Tapu kadastro haberleri ile ilgilenirken, en çok dikkat çeken muvazaa tarikiyle vaki tescillerin hükmen düzeltilmesindeki kayıtlı değer üzerinden alınan tapu kadastro harcı oluyor. Bu harç, binde 136,62 oranında paraya denk geliyor. Gayrimenkul hükmündeki daimi ve müstakil hakların tesis ve devri için ödenen bedel üzerinden de binde 20 oranında tapu kadastro harcı alınıyor. Peki, tapu kadastro harçları 2017 ve tapu kadastro harç oranları ne durumda?

Tapu Kadastro Harç Oranları 2017

Kadastro ve tapulama işlemleri sırasında ise, tapuda murisi veya kendi adına kayıtlı olan ve kadastroda beyanname verenlere, tapulamada tespitte hazır bulunanlara ait gayrimenkullerin kadastrolanmasında ya da tapulanmasında, binde 6.83 oranında tapu kadastro harcı alınıyor. Ayrıca tüm bu hesaplamalar yapılırken, ödenecek toplam harç miktarı her parsel için en az 17.80 TL olmak zorunda. Tapu ve kadastro işlemlerinde de nispi harçlarının en az miktarı 17.80 TL olması gerekiyor. Ayrıca kanuna göre kadastro işlemlerinin yenilenmesinde, kişilerden tekrar harç alınmıyor. Tapu kadastro harç oranları ile ilgili gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir