Tapu Harçları 2017 Düşürüldü | Emlak Haberlerim .ORG

Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla bugüne kadar binde 20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için Tapu Harçları 2017 Düşürüldü. İndirimin oranı ve tarihi ise 30 Eylül’e tarihine kadar binde 15‘e düşürüldü. Kararı değerlendiren uzmanlar, konut sektöründe önemli bir motivasyon neden olan bu indirimin satışları artabileceğini belirttiler.

Tapu Harçları 2017 Yılında İndirime Gidildi

Resmi Gazete’de geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararla tapu işlemleri üzerinden yüzde 0.20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar yüzde 0.15’e düşürüldü.

Bu kararın damga vergisinde yapılandüzenlemeyle yüzde 0.94 olarak uygulanan damga vergisi, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı kaldırıldı.

Değişiklik Ne Anlama Geliyor?

Tapu harcı genel olarak, gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenen bir tutardır.Ne var ki harcın, hem konut alırken hem de satarken ödenmesi gerekiyor.

Örneğin, 250 bin TL’lik bir gayrimenkulü satın alırken hem alıcı hem de satıcı binde 20’lik bir tapu harcını ayrı ayrı 5’er bin TL ödüyordu. İşte bu kampanyayla 30 Eylül’e kadar bu rakam 7 bin 500 TL’ye düşürüldü.

Tapu harcı nedir, tapu harcı cezası nedir, gayrı menkul harcı nedir gibi sorularınız için ilgili Tapu Kadastro Harçları 2017 başlıklı makalemizde detaylı yanıt verdik. Tapu Kadastro Harç Oranları için aşağıdaki görsele tıklayınız!

tapu kadastro harç oranları 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir