Mortgage Kredileri ve Sistemleri | Güncel Emlak

Ev sahibi olmak isteyen, işyeri ya da imalathane sahibi olmak isteyen veya konutunda tadilat yenileme yapmak isteyenler uzun vadeli olan Mortgage kredileri kullanmaktadır.

Mortgage Kredileri Nedir?

Tutulu satış kredisi veya İpotekli konut kredisi olarak da bilinmektedir. Bir çeşit gayrimenkul finansman sistemi olan mortgage konut edinmek, işyeri, imalathane, ofis, arsa ve bahçe satın almak isteyenlerin, konutlarını tadilat, dekorasyon ve yenileme yapmak isteyenlerin, çekilmiş olan bir konut kredisinin borcunu daha uygun vade ve faiz koşulları ile değiştirmesine olanak sağlayan bir kredi türüdür. Mortgage kredisinin ödemeleri bitince taşınmaz malın üzerindeki ipotek de kalkar.

Mortgage Sistemi Ne Şekilde İşlemektedir?

Bu sistemden yararlanmak isteyen kişi ilk olarak taşınmazı bulur ve satıcı ile pazarlık yaptıktan sonra Mortgage kredileri veren bir bankaya giderek taşınmazı satın almak için gerekli olan parayı talep eder. Banka taşınmaz malın değerinin ederini, krediyi almak isteyen vatandaşın gelir bilgilerini doğruladıktan sonra eğer kredi almasında bir engel görülmez ise tüketiciye krediyi verir. Alınacak olan taşınmazın %20_25’ini peşinat ve sizin geri ödeme zorluğu yaşamanız durumunda teminat olarak ister. Mortgage sistemi bu şekilde işlemektedir.

Mortgage Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Krediyi kullanacak kişinin: Kimlik belgesi, Ehliyet ya da pasaportu, çalışanlar için maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için Vergi levhası getirmeleri gerekmektedir. İstenen kişisel bilgiler ise: Ad, soyad, T.C vatandaşlık numarası, T.C bireysel vergi numarası, Adres, Ev, iş, cep telefonu numaraları, Ev sahibi ya da kiracı olma durumunu belirleyen belge, Unvan ve meslek, öğrenim ve askerlik durumu.

Alınacak olan taşınmaza ait: Kat mülkiyeti tapusu, Kat irtifakı tapusu ve Yapı kullanım izin belgesi ve inşaat ruhsatının fotokopileri istenmektedir. Başvuruyu yapan kişinin mali durumunu gösterir gelir, gider, varsa taşınmaz mülk listesi, başka bir bankada varsa hesaplar istenmektedir. Güncel emlak haberleri ile neredeki taşınmaz ne kadar, kullanım durumu, bina yaşı ile ilgili bilgiler alarak fikir sahibi olabilirsiniz. Güncel emlak haberleri ile birçok konut, işyeri gibi yerlerden haberdar olurken, bütçenize uygun olanı bulmak daha da kolay hale gelmektedir.

PTT Bank gibi uygun kredi veren bankaları incelemek ve PTT kredilerine göz atmak için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir