Mimari Proje ve Vaziyet Planı Alma Detayları

Konut ve emlak sektörünün en önemli parçası projelerdir. Peki bu kadar önemli olan mimari proje ve vaziyet planı nereden alınır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Projeler her ne kadar kendi içinde farklılık gösterse de, planlanan inşaat ve yapılar için projeler bir zorunluluktur. Mimari proje nereden alınır sorusuyla birlikte, vaziyet planı nereden alındığı hakkında da bilgi vereceğiz.

İnşaat Mimari Proje Nereden Alınır?

Mimari projeler tüm inşaat faaliyetleri için bu kadar önemliyken, mimari proje nereden alınır sorusunun cevabı da bir o kadar önem kazanıyor. Her inşaatın kendine has projeleri vardır. Yani, ev ve bina için ayrı, yollar ve köprüler için ayrı, fabrika, demiryolları, tüneller, barajlar ve hava limanları için ayrı birçok farklı inşaat dalı mevcuttur. Hal böyle olunca yapıların proje teknikleri de kendi içinde farklı dallara ayrılmaktadır. Örneğin, bir demiryolu veya otoyol düşünüldüğünde, proje de bir güzergahın olması ana unsurdur. Ayrıca bu güzergahın belirlenmesi ve çizilmesi için farklı teknikler ve uygulamalar kullanılmalıdır.

Diğer taraftan ise yapılacak bir konut inşaatının projesi durağan bir yapıya sahip olduğu için güzergah projesinde daha farklı bir teknikle geliştirilecektir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, güzergah projelerinde boy kesit bulunurken bina ve tesis gibi projelerde ise kesit ve kat gösterimi gibi teknikler kullanılmaktadır.

Kamu Kurumlarından Projeleri Nerelerden Alınır?

Planladığınız konutu hayata geçirmeden önce uğramanız gereken en önemli yer emlak konuttur. Ancak emlak konuttan talep edeceğiniz projeler mutlaka sizin imar planını uygun olmalıdır. Asıl önemli soru ise, istenilen mimari proje nereden alınır? Mimari projeler sizin belirleyeceğiniz ve kanunen yetkilendirilmiş proje firmalarından alınabilmektedir. Mimari proje ile birlikte sizden istenecek vaziyet planı ise Tapu Kadastro Müdürlüklerinden alınabilmektedir.

İnşaat proje çeşitleri ve projelerin uygulandığı alanlar

Yaptırmak istediğiniz yapı ve binaların projelerinin içeriğinde bulunan plan ve kesitler mutlaka mühendislik ve mimarlık hesaplarına uygun olarak tasarlanmalıdır. Çünkü 3 katlı bir bina için kullanılacak çimentoyla 5 katlı bir bina için kullanılacak çimento miktarı farklı olacaktır. İşte böyle bir durumda hata yapmamak için devreye statik projeler girer. Statik projeler binanın iskeleti konumunda bulunurken, bina yerleşimi, kaç katlı olması gerektiği ve binanın farklı cephelerinin görünümünün belirlenmesini sağlar. Ayrıca statik projelerin oluşturulması için mimari projeler olmazsa olmazdır. Mimari proje nereden alınır konusunda detaylı bilgi almak için aşağıdaki makaleye göz atmanızı öneririz.

mimari proje nereden alınır
Mimari Proje Nereden Alınır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir