Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Son dönemde artan inşaatlarla birlikte, emlak konut projeleri de hız kazanıyor ve karşımıza yeni yapılar çıkıyor. Bu yazıda, konut kredisi alımında hayat sigortasının zorunluluğunu tartışacağız ve konut kredisinde zorunlu sigortalar nelerdir sorunuza yanıt arayacağız. Öyleyse, konut kredisinde hayat sigortası iptali nasıl olur?

Konut Kredisinde Zorunlu Sigortalar

Maalesef, bankalara kredi başvurusu yaptığımızda bazen karşımıza pek çok prosedür çıkıyor ve farklı masraflar ödemek durumunda kalıyoruz. Bunlardan birisi de, emlak konut projeleri için kredi çekerken uğraştığımız zorunlu hayat sigortası. Her banka, çeşitli alanlarda kredi verirken birtakım sigorta poliçeleri istemekte. Bunun amacı da tabii ki firmanın verdiği parayı geri alırken garanti talep etmesi.

Konut kredisinde zorunlu sigortalar nelerdir örnek vermek gerekirse, konut kredisi başvurusunda bulunduğunuz zaman bankalar sizden DASK veya hayat sigortası talep edebilir. Bu şekilde de bankalar kendisini garanti altına alıyor. Çünkü kredinin çekildiği tarihten sonra, kişinin ölme ihtimali var ve böylece kalan borcu, sigorta şirketinden talep ediyorlar. Tabii bu bazı problemlere de yol açabilmekte ve insanlar konut kredisinde hayat sigortası iptali yapmak istiyorlar…

Konut Kredisinde Hayat Sigortası iptali

Buna rağmen, konut kredisinde hayat sigortası iptali yapmak isteyenler bazı yanlış bilgilere sahip. Örneğin, sanılanın aksine bankalar bizzat sigorta yapma yetisine sahip değiller. Bu kurumlar, çeşitli sigorta şirketleriyle ortak olarak çalışıyorlar ve müşterilerini de böyle sigortalatıyorlar. Kısacası, bir nevi aracı işlevi görüyorlar. Emlak konut projeleri için kredi çekerken sigorta zorunlu mudur?

Konut kredisinde zorunlu sigortalar nelerdir konusunda son olarak şunları belirtmek gerekiyor ki: Aslına bakarsanız, bankalar kredi vermek için hayat sigortası istese de bunun herhangi bir yasal yükümlülüğü bulunmuyor. Yani kanunen, müşterinin kredi çekmek için sigorta zorunluluğu bulunmuyor ve eğer istediği takdirde, dilekçe ile başvuruda bulunarak bankaya karşı çıkabilir. Bunun için de gerekli belgeleri doldurarak, Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurması gerekmekte. Tabii bir diğer yandan, hayat sigortasının çeşitli avantajları da var. Eğer kişi uzman bir sigortacı ve sigorta şirketiyle çalışırsa, kendisini güvence altına almış olur ve bu ailesi için de fayda sağlar. Dolayısıyla, hayat sigortası biraz da sizin isteğinize kalmış bir şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir