Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları

Son dönemlerde kira vergileri insanlara büyük bir külfet oluştururken, sanılanın aksine kira vergisinden muaf olmanın yolları da var. Kira vergisinden muaf olmanın yolları 2022 yılında çeşitlilik kazanırken, bu yazıda kimler kira vergisinden muaf olur sorusuna yanıt arayacağız.

Kimler kira vergisinden muaf olur?

Öncelikle, 1 Mart ve 25 Mart tarihleri arasında kira gelirinin bildirimini yapmalısınız. Kendisi de kiracı olan ev sahipleri, konutunu kiraya verip başka bir evde kiracı olabilir. Bu kişiler için bazı avantajlar bulunuyor.

Kiracı olan ev sahipleri, kira gelirlerini vergi dairelerine beyan etmek zorundadırlar. Kira vergisinden muaf olmanın yolları arasında bu da bulunurken, kira gelirini beyan eden ev sahibi, ödediği kirayı aldığı kiradan düşerek vergi ödemekten kurtulabilir. Bu şekilde bir yöntem izlemek isteyenler, gerçek gider yöntemini seçmeli ve ardından ödediği kirayı aldığı kiradan düşmeli.

Kimler kira vergisinden muaf olur sorusu, yurt dışında kira ödeyenler için daha farklı bir boyutta çünkü farklı ülkelerde yaşayanlar ve geçici olarak oturanlar, eğer orada kira ödüyorlarsa, bunu da gerçek gider olarak gösterip Türkiye’deki kiradan düşebilir…

Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları 2022

Kira vergisinden muaf olmanın yolları 2022 senesinde genişlerken, kiraya verdikleri evi yeni alanlar, satın aldıkları tarihten 5 yıl süre ile satın alma bedelinin yüzde 5’ini o evden aldıkları kira gelirinden düşer ve hiç vergi ödemezler. Bu da kira vergisinden muaf olmanın yolları arasında yer alırken, aynı zamanda kredi ile ev sahibi olanlar, kiraya verdikleri evi veyahut işyerini, beyan ettikleri kira gelirinden ödedikleri faiz ile düşebilirler.

Kimler kira vergisinden muaf olur sorusu böylece yanıt bulurken, kira gelirleri üstünden alınan vergi de merak konusu. Bu vergide, gelir yükseldikçe vergi oranı da artar ve eğer geliriniz 7800 TL altıysa, yüzde 15 vergi ödersiniz. Eğer geliriniz bu rakamın üstündeyse, 7800 TL’lik geliriniz için yüzde 15 vergi ödersiniz. Geliri 44.700 TL üstü olanlar ise her 19.800 TL için 3570 TL vergi öderken, daha fazlası için vergi rakamı yüzde 27 oranına çıkmaktadır.

Kira vergisinden muaf olmanın yolları ile ilgili yeni bir kanun düzenlemesi olursa ya da herhangi bir değişiklik söz konusu olursa bu haberimiz güncellenecektir. Kira vergisinden muaf olmanın yolları 2017 yılı gelişmelerini kaçırmak istemiyorsanız Emlakhaberlerim.org’u Facebook üzerinden beğenebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir