Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Emlak konut piyasası bu kadar genişleyince, hâliyle müteahhitler ve bankalar da ev satın almak isteyenlere farklı fırsatlar sunuyor. Günümüzde ev almak eskiye göre daha pahalı olabilir fakat eldeki imkanlar çok daha fazla. Bunların başında da tabii ki kira öder gibi ev almak geliyor. Pek çok insanın hayalini süsleyen bu ödeme yöntemi, aslında hayal değil. Bu yazıda da kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur sorusunu cevaplayacağız…

Kira Öder Gibi Ev Almak

Elbette devamlı kira ödemek sıkıcı bir durum ve sonucunda elinizde de hiçbir ‘taşınmaz’ olmuyor, sadece verdiğiniz kirayla kalıyorsunuz. Dolayısıyla kira öder gibi ev almak her zaman daha mantıklı ve belki aylık cebinizden çıkan para bir miktar artsa da, sonucunda ev sahibi oluyorsunuz. Bunun için konut kredisi veren pek çok banka var ve vadeli kredileri yıllara (bazen 30 yıla kadar çıkabiliyor) bölerek işinizi kolaylaştırıyorlar. Bankalar düzenli olarak kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur sorusunu soran müşteriler için kampanyalar düzenlerken, ev kredileri vadesi 360 aya kadar yükseliyor.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Öncelikle, emlak konut kredisi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekiyor ki, bankadan almak istediğiniz evin fiyatının en fazla yüzde 75’i oranında kredi alabilirsiniz. Dolayısıyla, ev kredisi için başvurmadan önce mutlaka cebinizde bir miktar peşinat parası olmalıdır.

Kira öder gibi ev almak istiyorsanız, öncelikle kredi veren bankaları araştırmaya başlayabilirsiniz. Tabii alacağınız krediyi aylık gelirinizle ödeyebilmeniz önemli. Artık bu başvuruları hem internetten, hem de telefon üzerinden yapmanız mümkün hale geldi. Bir ön başvuruda bulunduktan sonra, ardından banka size geri dönüş sağlayacak ve bazı gerekli belge ve evrakları isteyecek. Bu belgeler, kredi başvurunuzun onayı için asgari önem taşımaktadır. Bunların arasında ev halkının hane gelirlerini gösteren bordrolar veya belgeler gerekmekte. Aynı zamanda satın alacağınız evin tapu belgesini götürmeniz de lazım. Tabii bir de TC nüfus cüzdanı gerekiyor. Buna rağmen, eğer o bankanın hâli hazırda müşterisiyseniz sizden maaş bordrosu ve kimlik cüzdanı istenmeyecektir.

Eğer kira öder gibi ev almak istiyorsanız ve aynı zamanda kamu personeliyseniz, bu konuda daha avantajlısınız demektir çünkü özellikle Ziraat Bankası gibi kamu sermayeli bankalar daha uygun kredi imkanları sunmaktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir