Kentsel Dönüşümün Olumsuzlukları Nelerdir?

Emlak haberleri son dakika içinde karşımıza en sık çıkan konulardan birisi de şüphesiz kentsel dönüşüm olmakta. Şüphesiz ki, kentsel dönüşümün pek çok faydası bulunuyor. Örneğin, bu sayede riskli yapılar belirleniyor ve illerdeki sorunlu binalar, alanlar ve siteler tespit edilerek güvenli hâle getiriliyor. İnsan sağlığı için kentsel dönüşümün pek çok faydası varken, aynı zamanda çarpık yerleşmenin de önüne geçiliyor, ev sahiplerine geçici konut ve faiz desteği sağlanıyor. Kentsel dönüşümün faydalarını saydık fakat kentsel dönüşümün olumsuzlukları hiç yok mu?

Kentsel Dönüşümün Olumsuzlukları Hiç mi Yok?

Elbette dediğimiz gibi kentsel dönüşüm pek çok açıdan fayda taşıyor fakat aynı zamanda kötü yönleri de var. Kentsel dönüşümün olumsuzlukları arasında en başta yeşil alanların ve ormanların tahrip edilmesi geliyor. Bilindiği gibi emlak haberleri son dakika artık karşımıza devamlı yeni konut projeleriyle çıkıyor ve bu kadar talep olunca, yeşil alanlara da bina yapılmak mecburiyetinde kalınıyor. Depreme dayanıklı binalar yapılsa da, bu binalar yüzünden tarım alanları azalıyor ve iş sahaları da işgal ediliyor. Ek olarak, orman alanları ve yeşil bölgeler kayboluyor, yerlerine yeni konutlar geliyor. Maalesef kentsel dönüşümün olumsuzlukları arasında başı bu çekiyor ve orman alanlarına yapılması, onun cazibesini götürüyor.

Kentsel Dönüşümün Olumsuzlukları

Tabii doğaya olan zarar bir yana, bir de işin sosyo-kültürel yönü bulunuyor. İnsanlar yıllar boyunca aynı konutlarda, bazen aynı mahallelerde yaşamaya alışıyor ve bir kültür yaşatıyor. Kentsel dönüşüm ise bunları beraberinde götürüyor. Eski ve yeni nesiller arasında ciddi farklar varken, insanlar yaşadıkları bölgeye ve komşularına alışıp, çeşitli bağlar geliştiriyorlar. Kentsel dönüşüm sonucunda ise bu bölgelerden, insanlardan kopmak zorunda kalıyorlar. Tüm bu anılar, yaşanmışlıklar yeni yerleşim alanlarıyla birlikte yok olurken, komşuluk ilişkileri tarihin tozlu sayfalarında kalıyor ve bu da insanların sosyal – kültürel yaşantılarını ciddi ölçüde etkiliyor.

Tabii bir de apartman yaşamının getirdiği, mecburi maliyetler bulunuyor. Günümüzde sitelerde, apartmanlarda ödenmesi gereken zorunlu aidatlar bulunuyor ve bazı aileler bunları karşılamakta zorluk çekiyor. Ek maliyetler, kentsel dönüşümü toplumun bazı kesimleri için zorlu hâle getirirken, kiracılar da ucuz kiralık ev bulmakta artık zorluk çekiyorlar.

Bir önceki yazımız olan İzmir Kentsel Dönüşüm Gelişmeleri haberini okumak için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir