Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanılır?

Emlak haberleri okurken sık sık karşınıza çıkan kentsel dönüşüm kavramı, ilk olarak 2012 yılında ortaya çıkmıştır ve amaç, deprem riski altındaki alanların yeniden inşa edilmesidir. Riskli yapıların, özellikle eski apartmanların alındığı kentsel dönüşüm, bir nevi kamusal çalışmadır. Kentsel dönüşümden nasıl yararlanırım diye soranlar için hazırladığımız bu yazıda da, dönüşümün şartlardan da bahsedeceğiz. Kentsel dönüşümden nasıl faydalanılır diye merak ediyorsanız, yazımızı incelemeye devam etmelisiniz!

Kentsel Dönüşümden Nasıl Faydalanılır?

Öncelikle, binalar veya siteler kentsel dönüşüm kapsamına girmedikçe kentsel dönüşüm kredisi alınamaz. İlk olarak müteahhit seçilir ve ardından da kentsel dönüşüm kredisi veren, anlaşmalı bankalara başvurulur. Bankadan kredi çıkarsa, bu para blokeli şekilde seçilen müteahhitin hesabına geçer ve bu sebepten hepsini kullanamaz. Emlak haberleri takip edenlerin merak ettiği bir diğer soru da kentsel dönüşümden nasıl faydalanılır ?

Kentsel dönüşümden nasıl yararlanırım diye merak ediyorsanız, öncelikle oturduğunuz binayı veya siteyi tespit etmeniz gerekli. Türkiye’nin her ilinde geçerli olan bu proje, belli kıstaslar arıyor. Öncelikle oturduğunuz binanın yenilenmeye ihtiyacı olmalı veya ekonomik ömrünü tamamlamış olmalı. Bunun ardından yapmanız gereken şey, bakanlıkla ilgili lisanslı şirketlere dilekçeyle başvurmanız. Başvurunuzun ardndan da binanız incelenir ve eğer risk payı yüksekse, kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılır. Aynı zamanda gecekondu sakinleri de kentsel dönüşümden faydalanabiliyor. Eğer arsanın tapusu devlete aitse ve burada oturanların tapusu yoksa, arsa satın alınıp yine kentsel dönüşümden faydalanılıyor.

Kentsel dönüşümden faydalanmak için baştada gibi ilk olarak binanız risk kapsamında olmalı ve ardından risk raporu alarak durumu teyit ettirmelisiniz. Bu teyiti ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı kurumlar yapmaktadır. Kontrolün ardından bina risk raporu alırsa, kentsel dönüşümden de faydalanabilmektedir. Bu firmalara başvuruyu ise binada oturan tek bir kişi yapabilir. Yani tüm daire sahiplerinin tek tek gitmesine ve başvurmasına gerek yoktur. Ardından binaya teknik çalışmaları yapmak üzere ekipler gelir ve uygunsa, deprem risk raporu oluşturur. Bu rapor alınırsa, bakanlığa sunulur ve onay alındığı takdirde, bina kentsel dönüşüm kapsamına girer. Yani kentsel dönüşümden nasıl yararlanırım diye soranlar için ayrıntıların hepsi bu kadar diyebiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir