Karma Projelerin Avantajları Nelerdir?

Türkiye ekonomisinde gelen genel bir iyileşme ile beraber gayrimenkul sektöründe de ilerlemeler görüldü. Bunun en büyük nedeni olarak ekonomide sağlanan güven gözüküyor. Çünkü güveni hisseden yatırımcılar, bu sektöre yönelik yatırımlarına devam ediyorlar. Bu sebeple Türkiye ekonomisinin büyümesinde gayrimenkul sektörü, en önemli dinamiklerden biri haline geldi. Sadece konut satışları değil aynı zamanda gerçekleştirilen konut projeleri ile de bu sektör başarılı bir ivme kazandı.

Karma Projeler Yükseliyor

Konut projeleri içinde söz edilmesi gereken en önemli konulardan birisi kentsel dönüşümdür. Yükselen bir trend olarak şehir merkezindeki yapılaşmanın dönüşümünde ise en önemli şey mahalle kültürünün oluşturduğu karma projeler olarak öne çıkıyor. Daha önce bir binanın dönüşümü konuşulurken bu durum artık bir mahallenin, bir bölgenin büyük ölçekli dönüşümlerine dönmüş durumda. Bu sebeple kentsel dönüşüm noktasında önümüzdeki günlerde konuşulacak en önemli şey karma projeler olacaktır.

Karma Projelerin Sunduğu Avantajlar

Karma Projelere, bir çok kullanım fonksiyonuna sahip binanın aynı proje içinde inşa edildiği iş, sağlık, eğitim hizmeti veren kurumların yan yana bulunduğu konut projeleri denilebilir. Karma projelerin avantajları, ev sahibi olmak veya yatırım yapmak isteyenlerin yüzlerini bu projelere dönmesini sağlıyor.

Karma projelerin avantajları arasında önemli bir nokta, sosyal dokuyu ve mahalle kültürünü korumaktır. Kamuya açık alanların geliştirilmesi ve tüm halkın kullanılmasına fırsat oluşturulmasıdır.

Yurtdışında 15 yıldır devam eden bu tarz projelerin başarılı sonuçlar vermesi, yabancı yatırımcıların karma projelere yatırım yapması konusunda bir cazibe oluşturuyor.

Karma projelerinin avantajları arasında sayılabilecek diğer avantajlar ise

  • İş yerlerine, okullara, alışveriş merkezlerine, hastanelere yakınlık
  • Depreme dayanıklılık
  • Enerji verimliliği
  • Daha çok yeşil alan
  • Özellikle büyük şehirlerde çokça yaşanan ulaşım sıkıntılarına çözüm getirmesi olarak söylenebilir.

Emlak ve Gayrimenkul Sektöründeki Gelişmeler

Emlak Haberleri Son Dakika; Gül Grubu, önümüzdeki 2 yıl içerisinde 2 milyar liralık yatırımı hayata geçirecek. Bu yatırımlar ile toplam 10 milyar TL değere ulaşan 12 projenin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Emlak Haberleri Son Dakika; 2. Abdülhamid Han’ın yapmayı istediği ancak gerçekleştiremediği 100 yıllık Filyos Projesi hayata geçirilecek. Projenin bitiş tarihi 15 Temmuz 2019 olarak tahmin ediliyor ve projenin 12 bin kişiye iş imkanı sunacağı öngörülüyor.

Emlak Haberleri Son Dakika; Sur Yapı yeni projesi olan Tempo City Kağıthane ile şehrin temposunda değişiklik yapmak konusunda iddialı görünüyor.

Emlak Haberleri Son Dakika; Ege Yapı Group tarafından inşası tamamlanan Avrupa’nın en büyük karma projelerinden biri olan Batışehir, İngiltere’de düzenlenen “Europen Property Awarsd”de “En İyi Karma Proje” ödülünü aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir