İlk Ev Alacaklara Devlet Desteği Veriliyor mu?

İlk ev alacaklara destek desteği veriliyor mu sorusu sıkça karşımıza çıkıyor ve gerek krediye girmek isteyenler, gerek yeni evlenen çiftler bunu merak ediyor. İlk kez ev alana devlet desteği oldukça yararlı bir durumken, emlak konut projeleri ile de yaygınlığı artıyor. Öyleyse bunun yaygınlığı ve miktarı ne durumda?

İlk Ev Alacaklara Devlet Desteği Veriliyor mu ?

Yeni ev alma kararında olanlar, genellikle kredi çekiyor veya bazen de toplu para biriktirerek ev satın alıyor. Şimdi ise köşede birikimi olanlar için güzel emlak haberleri var çünkü bu kişiler konut hesabı açtırarak para birikimi yaparsa, kendilerine devlet tarafından 15 bin Lira bir hibe yapılıyor. İlk kez ev alana devlet desteği olarak karşımıza çıkan bu projeyle, yeni ev sahiplerine büyük avantaj sağlanıyor ve taşınmaz alımına destek olunuyor. Üstelik Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik adlı bu kanun, Resmi Gazete’de de yayınlandı. Kısacası, ilk ev alacaklara destek desteği veriliyor mu sorusunu olumlu yönde yanıtlayabiliyoruz. Üstelik emlak konut projeleri bu kadar çoğalmışken, devletin destek vermesi de son derece faydalı.

ilk Kez Ev Alana Devlet Desteği

Öncelikle, ilk kez ev alana devlet desteği avantajından yararlanmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler var çünkü konut yardımı şartsız-koşulsuz olarak verilmiyor. Bunun için bir konut hesabı açtırmanız gerekiyor ve hesaba yapılan ödemeye bağlı olarak da, devlet konut alımı durumunda 15 bin TL’ye kadar bir katkıda bulunuyor. Aynı zamanda konut yardımı almak isteyen kişiler bu hesaplarına 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmak zorundalar.

ilk kez ev alana devlet desteği konusuna ek olarak, yardım öncesinde kendilerine ait bir evleri olmaması ve banka ile sözleşme imzalamaları gerekiyor. Tabii düşüneceğiniz üzere her vatandaş sadece bir kere konut hesabı açtırabiliyor ve bu konut hesapları, başka bir bankaya da taşınamıyorlar. Konut hesapları, TL hesabında kullanılabiliyorken, ilk ev alacaklara destek desteği veriliyor mu cevabı da evet oluyor. Yani Türkiye’de ilk defa konut alacaklara devlet tarafından yaklaşık 15 bin TL tutarında bir yardım yapılıyor fakat bunun için bazı şartlar da aranmakta…

Güncel emlak haberleri için sitemizi sosyal medyalar üzerinden takip edebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir