Hisseli Emlak Satışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güncel emlak haberleri okurken karşımıza çıkan konulardan birisi de hisseli emlak satışı oluyor.  Emlak konut projeleri yapılırken dikkat çeken hisseli emlak tapuları, müstakil tapulardan daha farklı bir yapıdalar ve tek bir şahısın üstüne değil de, birden çok hisse sahibi üzerine yapılmaktalar.

Hisseli Emlak Satışı

Türkiye’de pek çok hisseli emlak yer alsa da, bunlar genellikle miras sahiplerinden oluşuyor. Yani miras yoluyla tapu edinenler, genellikle hisseli emlak satışı yapmak zorunda kalıyorlar. Öyleyse, hisseli emlaklar nasıl müstakil tapu haline getirilir? Bunun için gerekli ruhsat işlemlerini halledip, hissedarlardan resmi onay almak ve taşınmazın imara uygunluğunu teyit ettirmek gereklidir. Bu şekilde emlak konut projeleri müstakil konut olarak gösterilebilir. Hisseli bir tapuda, tek sahip bulunmamaktadır ve gayrımenkul veya mülk üzerinde çeşitli hissedarların isimleri, ortaklık değerleri yer alır. Özellikle taşınmazın üzerinde kimin ne kadar hissesi olduğu belirlenemezse, bu çoğu zaman sorun yaşatır ve güncel emlak haberleri ile de karşımıza çıkar.

Hisseli Emlak Satışı İçin Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar bu tapuya doğrudan aktarılmasa da, sorunları gidermek ve hisseleri ayırmak amaçlı, tapu sahipleri yani hissedarlar arasında rizai taksim sözleşmesi imzalanması bir diğer çözümdür. Aynı zamanda, taşınmaz üzerindeki ortaklar kendi payının satılması amacıyla izale i şuyu davası da açıp başvuruda bulunabilir. Açılanın davanın ardından resmi olarak yasal süreç başlarken, gayrımenkül değeri tespit edilir, gerekirse icra yoluna gidilir ve hemen ardından gerektiği takdirde mülk satılır, herkese hissesi değerinde pay dağıtılır.  Bu hisseli emlak satışı konusunda olmazsa olmazlardandır.

Güncel emlak haberleri okuyanlar satış konusunda da meraklılar ve hisseli emlak satışı yaparken, farklı şekiller uygulamak mümkündür. Satışı arsa payı veya hisse devri şeklinde gerçekleştirebilirsiniz fakat aynı zamanda gayrımenkülün belli bir bölümü de satışa çıkarılabilir.  Kısa bir örnek verelim; eğer aracı şirket arsa üstünde bir bina yaptıysa ve bu tapuda direkt olarak gözükmüyorsa, burası sadece bir arsa olarak değerlendirilir Dolayısıyla, eğer burayı satın almak isterseniz size satıcı daire vermiş olur. Aslında aldığınız ise arsadan bir pay olarak gözükmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir