Her Arsaya Prefabrik Ev Yapılır mı?

Prefabrik, önceden parçaları hazırlanıp bir araya getirilerek oluşturulan yapılardır. Diğer ekipmanlarıyla birlikte bir beton üzerine montesi yapılır. Daha çok tercih edilme sebebi depreme dayanıklı oluşundandır. Özellikle tatil beldeleri ve kırsal kesimler için uygun ev modeli prefabrik evlerdir.

Peki Her Arsaya Prefabrik Ev Yapılır mı?

Prefabrik evler de, diğer evler gibi imarlı arsalar üzerine yapılır. Bu durumda her arsaya prefabrik ev kurulamayacağı gibi arsa alma konusunda da dikkat edilmelidir. Ayrıca alt yapı hizmetlerinin ne durumda olduğunu da öğrenmelisiniz.

Herhangi bir tarlaya prefabrik ev kurulması için yola cephesi bulunması gerekiyor. Kadastrol cepheli bir tarlada imar izni %5 olup, evin büyüklüğü 25 metredir.

Prefabrik Ev Ruhsat İşlemleri

Her belediyenin prefabrik ev ruhsat işlemleri için uygulamaları farklıdır. Bu konu hakkındaki detayları, nerede ev kuracaksanız oranın belediyesine müracaat ederek öğrenebilirsiniz. Daha sonra hangi firmadan ev alacaksanız, ona karar verip projeyle hesap dosyasını almalısınız.

Sıra başvuru yapmaya geldi. Bir kereliğine alınan yapı ruhsatının 5 yıla kadar proje tamamlama izni vardır. Bazen bu süre uzatılabilir. Sürenin kesinliği için tercih ettiğiniz prefabrik ev şirketi ile görüşmenizi öneririz.

Prefabrik ev ruhsat işlemleri içerisinde olan yapı ruhsatını almak için dilekçeyle müracaat yapılır. Dilekçeye eklenmesi gerekenler; statik proje, tapu mimari proje, ebatlı kroki, elektrik ve tesisat projeleri. Önemli bir husus sadece imar izni verilen alanlarda ve oranlarda prefabrik ev yapabilirsiniz. Aksi yönde yapılan inşaatlar, kaçak yapı olarak işlem görür.

Konut projeleri kategorisinden güncel projeleri incelemek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir