Güncel Emlak Haberleri | 14 Nisan Emlak Haberleri

14 Nisan emlak haberleri için ülkemizde öne çıkan emlak konut projeleri ile güncel emlak haberleri konularını bu yazımızda bir araya getirdik. Emlak haberleri 14 Nisan 2017 tarihi için özetleyerek ziyaretçilerimizi sektörden haberdar etmeyi hedefledik. İşte 14 Nisan Güncel emlak haberleri şu şekilde:

Güncel Emlak Haberleri  14 Nisan 2017

KONUTDER’den Orta Gelirli Aileleri Sevindirecek Emlak Haberi

KONUTDER Başkanı Elmas yaptığı açıklamada bu yılın Mart ayı itibariyle birçok sektörde yüzde 1,2 ila 2 arasında fiyat artışı yaşandığını ifade etti. Bu artışa karşın konut sektöründe 0.4 artış yaşandığını bu durumun da konut fiyatlarının hala cazip olmasına neden olduğunu da söylemeyi ihmal etmedi.

Geçtiğimiz günlerde KONUTDER Başkanlığı koltuğuna oturan başkan ulaşılabilir fiyatlı konut üretimi konusuna ağırlık vereceklerini söyledi. Ayrıca bu konuda sektörün kamu ile ortak çözümler geliştireceğini de belirtti. Orta gelirli kesimin konuta büyük bir talebinin olduğunu dile getiren başkan, üreticilerin sürekli piramitin üstüne itildiğini ve bu durumun istemediğini vurguladı. Ayrıca metrekaresi 8-10 bin liradan satılan evlerde öyle büyük bir talebin olmadığına vurgu yapıldı. Diğer yandan orta gelirlinin sırada beklediğini ancak üretimin olmadığını savunan Konutder Başkanı, bu üretimin olmamasında en önemli faktör arsa maliyeti sonrasın da inşaat maliyeti ifadelerini kullandı. Şayet uygun maliyetli arsa bulunursa ve buna elverişli malzeme seçimi ile birlikte mimari çözümler geliştirilirse ulaşılabilir fiyatlar elde edilebilir. Özellikle orta gelirliler için bu haber sevindirici niteliği taşıdı.

Emlak Haberleri 14 Nisan 2017 ikinci haberimiz ise gurbetçilerimize ve yabancı ülke vatandaşlarına KDV’siz konut satışı ile ilgili. Bakın KDV’siz konutlar ile ilgili nasıl bir gelişme yaşandı?

Yabancıya ve Gurbetçiye KDV’siz Konut İmkanı | Emlak Sektörü

Maliye Bakanı Naci Ağbal emlak sektörü alanına hız vermek için yabancılara ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına konut satışında KDV kolaylığını içeren düzenlemenin Başbakanlığa gönderdiklerini açıkladı. Emlak sektörü ile ilgili yaşanan gelişmeleri gün içerisinde aktarmaya devam edeceğiz…

İş yerlerinde ve Konutlarda Sıfır KDV

Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren kanunla yurt dışında yerleşik kişiler ve yurt dışında çalışan vatandaşlar ile ilgili bakan açıklama yaptı. Konut ve iş yeri alımlarında KDV istisnası sağladıklarını vurguladı. Bu istisnanın içeriğine ilişkin açıklamaları kapsayan düzenlemeyi tamamladıklarını belirten Ağbal şu sözleri ifade etti: “Söz konusu istisnanın uygulama esaslarını açıklayan KDV Genel Tebliğini Başbakanlığa gönderdik. Tebliğin Resmi Gazete ‘de yayımlanmasıyla, uygulamada yaşanması muhtemel tereddütler giderilmiş olacak”.

Yurtdılından Getirilecek Döviz le Ödeme

Emlak sektörü konusunda edinilen bilgiye göre yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile ilgili bir gelişme yaşandı. Vatandaşlar satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla bu KDV avantajından faydalanabilecekler.

Gayrimenkullerde 1 Yıl Satamama Koşulu

KDV avantajından yararlanarak Türkiye’de konut veya iş yeri satın alan vatandaşlar gayrimenkullerini bir yıl satamayacaklar. Söz konusu gayrimenkullerini satmaları halinde zamanında tahsil edilmeyen vergiler vatandaştan istenecek. Güncel emlak haberleri için sitemizi takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir