Gecikmiş Vergi Borçları Nereye Ödenir?

Bugün bir çoklarımızın en büyük sorunu olan gecikmiş vergi borçlarının nereye ödeneceği hakkında size bilgi vereceğiz. Gecikmiş vergi borçlarının ödenmesiyle birlikte bu borçların ödenmemesi durumunda neler olabileceği konusunda da sizi aydınlatmaya çalışacağız. Yazımızda gecikmiş vergi borcu nereye ödenir sorusuyla birlikte ayrıca güncel vergi borcu taksitlerinin ödeme tarihlerini de sizlerle paylaşacağız. Bir alt başlığımızda gecikmiş vergi borçları nereye ödenir detaylı bir şekilde bulabilirsiniz…

Vergi Ödeme Takvimi Geciken Gecikmiş Vergi Borcu Nereye Ödenir?

Maliye Bakanlığı’nın teklifiyle çıkan yeni yasaya göre 2011 ve önceki yıllara ait 50 liranın altındaki vergi borçları silindi. Bu sayede vatandaşlarımızın toplam 29 milyon dosyası kapanmış oldu. Yine Maliye Bakanlığı’nın açıklamalarına göre en çok vergi borcu Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki gerek 2011 yılı sonrasında oluşan gerekse de yüksek ücretli yapılandırılmış vergi borçlarını nereye ödememiz gerekiyor?

Yapılandırdığımız vergi borcunun ilk taksitinin sin ödeme tarihi 30 Kasım 2016’ydı. Bu tarihe kadar ödenmesi gereken borçlar arasında; vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere yapılacak olan borçlar bulunmaktadır.

Gecikmiş vergi borçları nereye ödenir ?

Şimdi sizlerle bu vergi borçlarını ödeyebileceğiniz kurumları paylaşacağız. Vergi borcu ödeme tarihini kaçırdıysanız, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası ve Akbank şubelerine giderek ödeme yapabilirsiniz.

Gecikmiş vergi borçlarınızın ilk taksitini 30 Kasım 2016, ikinci taksitini de 30 Ocak 2017 tarihinde ödemiş olmanız gerekiyordu. Hem gecikmiş vergi borçlarınız hem de yapılandırılmış vergi borçlarınız için peşin ve taksitli ödeme seçeneği mevcut. Gecikmiş vergi borçları nereye ödenir sorusunun cevabını verdikten sonra, şimdide sizlere gecikmiş vergi borcunu ödemezsek ne olur sorunun cevabını verelim.

Peki gecikmiş vergi borcu ödenmezse ne olur, yaptırımı var mı?

Yılda iki taksitle ödenen vergi borçları eğer ödenmezse veya eksik ödenirse yapılandırma hakkı kaybediliyor. Yani bir yılda ikiden fazla ödenmeyen borçlar bu hakkı kaybetmemize neden olmakta. Maliye Bakanımızın yaptığı açıklamaya göre vatandaşlarımız geçen sene toplamda yaklaşık 80 milyon TL’lik vergi borcu yapılandırılmış durumda.

Vergi borcunu peşin ödeme seçeneğini kabul eden ancak yapılandırma taksitini zamanında ödemeyen vatandaşlarımıza Nisan ayına kadar başvuru hakkı tanınmış durumda. Bu demek oluyor ki yapılandırma hakkını kaybeden vatandaşlarımız Nisan ayına kadar başvuru yaparak tekrar taksitli ödemeye başlayabilirler. Yapılandırdığınız vergi borçlarınızı Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, TEB ve Akbank’a ödeyebilirsiniz. Gecikmiş vergi borcu nereye ödenir konusunda takıldığınız yerler olursa, yoruma bırakabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir