Gayrimenkul Alım Satım Harçları 2017

Gayrimenkulünüzü satarken ve bir gayrimenkul alırken ödeyeceğiniz harca tapu harcı denmektedir. Tapu harcı her yıl değişik oranlarda alınır. Bu yıl tapuya ödenecek harç bedeli gayrimenkulün satım bedeli üzerinden binde 20 olarak belirlendi. Yani satın alacağınız bir gayrimenkulün satış bedeli üzerinden binde yirmilik miktarı tapuya harç olarak ödeme yapmanız gerekiyor. Gayrimenkul alım satım harçları hem akıcı hem de gayrimenkulü satan satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda yalnızca alıcı da bu bedelin tamamını binde 40 olarak ödeyebilir.

Gayrimenkul Alım Satım Harçları

Gayrimenkul tapu harcının, satış bedeli üzerinden hem alıcının hem de satıcının ödemesi gerekir. 2017 gayrimenkul alım satım harçları ise satış bedeli üzerinden binde yirmi olarak belirlendi. Tapu masrafları dışında tapu harcının döner sermaye masrafları içinde bir ödeme yapmanız gerekiyor. Yani tapu döner sermaye tutarı olan yeniden değerleme oranı ile birlikte tapu harcının yanında 82.5 liranın harçla birlikte ödenmesi gerekiyor.

Gayrimenkul Harcı Nedir?

Devletin verdiği hizmetler karşılığında aldığı bedele harç denir. Bu anlamda emlak ve gayrimenkul piyasasında yapılan işlemlerden tapu harcı alınıyor. Tapu harcı gayrimenkul alım satım işlemleri karşılığında vatandaştan alınan bedele denir. Gayrimenkul harçları devletin önemli bir gelir kaynağı. Her yıl değişik bedeller üzerinden alınan bu harçları tapu genel müdürlüğü belirliyor.

Tapu Harcı Cezası Nedir?

Gayrimenkul alım satımı yaparken tapu harcı satış bedelinin binde yirmisi oranında hem satıcıdan hem de alıcıdan tahsil edilir. Ancak gayrimenkulün satış bedelini düşük gösterip daha düşük harç bedeli ödemek isteyenlere uygulanan ceza tapu harcı cezasıdır. Tapuda asıl satış değeri üzerinden daha düşük ücretlerle satış gösterildiği zaman vergi kaçakçılığı suçu işlenmiş olur.

Tapu harcı ödenmediği durumlarda ya da asıl satış bedelinden satışı tapuda daha düşük gösterilmesi durumunda tapu harcı cezası ödenmesi gerekir. Bu ceza ödenmesi gereken gerçek satış bedeli üzerinden alınan binde yirminin üç katı oranında ödenmesi, aradaki farkın satış gününden itibaren yasal faizin ödenmesi ve eksik bildirimden doğan harç farkı farkın üç katı usulsüzlük cezası ve gecikme faizinin ödenmesi gerekir. Tapu harcı cezasının zamanaşımı süresi ise 5 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir