Ev Satmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Belirlediğiniz bir nedenden dolayı evinizi satmak istiyorsanız öncelikle ev satmadan önce nelere dikkat edilmeli diyerek düşünmeli ve ev satmadan önce nasıl satmak istediğinizi, evi satarken aracı kullanıp kullanmayacağınıza, ne kadarlık bir süre içerinde satılmasını istediğinize ve evin tadilat işleri olup olmadığına dikkat edilmelidir. Satmak istediğiniz evi müşterilere gösterirken evin boş olmasına dikkat edin, boş evler müşterilerin evi daha iyi görmesine ve satın almak istemesinde önemli bir etkendir. Satmaya karar verdiğiniz eve müşteri çekmek ve kolay satılması için dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör evin tadilatının yapılmış ve bakımlı olmasıdır. Bir ev satarken yapılması gerekenler öncelikle bunlardır.

Ev Satarken Yasal İşlemlere Dikkat Edilmeli mi?

Sahip olduğu evi satmak isteyenlerin aklına gelen ilk sorular: Ev satmadan önce nelere dikkat edilmeli ? Ev satarken yapılması gerekenler nelerdir? Emlak konut nedir? Ev satarken yasal işlemlere dikkat edilmeli mi?

Bir ev satarken yapılması gerekenler arasında ilk sırada evi satarken yapılması gereken yasal işlemlerin kontrolü gelmelidir. Sahip olduğunuz evi satış öncesinde, satış sırasında ve sonrasında yapılacak yasal işlemleri yani kısaca sözleşme, tapu devri ve ödeme konularında noter onay ve emlak konut güvenceleri konusunda emin olunmalıdır.

Emlak Konut Nedir?

Emlak konut, 1953 yılında kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyetinde 64 yıldır hizmet veren emlak – inşaat şirketidir. 2002 yılında gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşen şirket vizyonu ile ülkemizdeki çeşitli inşaat sistemlerini, tasarım modellerini, çevre koruma, sosyal sorumluk bilinci ve iş yapım çeşitleri için örnek şirket olmayı ve ev satım – alımlarında çeşitli projeler ile satıcı-alıcı profilinin haklarını güvence altını almayı amaçlar.

Ev Satarken Fiyat Nasıl Belirlenmelidir?

Ev sahipleri evlerini satmaya karar verdiklerinde ev satmadan önce nelere dikkat edilmeli?  Diyerek düşündüklerinde ilk akıllara gelen evlerini ne kadar fiyata satmaları ya da ne kadar bir fiyata evlerini satabilecekleri sorusudur. Evinize bulunduğu mevkie, manzarasına, ulaşım imkanlarına, büyüklüğüne, kaçıncı katta olduğuna veya kaç katlı olduğuna, evin yıpranma payına ve piyasa değerine göre evinizin fiyatını belirlemelisiniz. Ev satarken piyasanın üstünde ya da değerinin altında bir fiyat vermemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir