Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bu yazımızda sizlere sahip olduğunuz ev satarken nelere dikkat etmeli konusunda bilgi vereceğiz. Öncelikle evi satarken emlakçı veya bir aracı kullanıp kullanmayacağınıza, evin tadilata ihtiyaç duyup duymadığına ve hangi vadede ne kadar bir tutara satmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Evi müşterilere gösterirken evin boş olmasına dikkat edin. Bu sayede müşteriler evi daha iyi tanıyacak ve eşyalarının yerleşimine daha iyi karar vereceklerdir. Aynı zamanda evinizin tadilatının yapılı olmasına da özen göstermeniz ev satarken size yardımcı olacaktır.

Ev Satarken Ne Tür Yasal İşlemler Var?

Ev satarken aklımıza en çok takılan sorular, ev satarken nelere dikkat edilmeli, ev satarken yasal işlemlere dikkat edilmeli mi ve ev satarken yapılması gerekenler nelerdir? İşte bizlerde bu çok merak edilen sorulara bu yazımızda sırayla cevap vereceğiz.

Esasında evinizi satarken ilk dikkat etmeniz gereken husus yasal mevzuatlardır. Evinizi satmadan önce yapacağınız yasal işlemler, sözleşme, tapu devri ve ödeme konulardır ki satış yapmadan önce noter onayı ve emlak konut güvenceleri hususuna dikkat edilmelidir.

Evin Satış Fiyatı Nasıl Belirlenmelidir?

Eğer ev sahibiyseniz ve evinizi satmayı planlıyorsanız vereceğiniz en kritik karar, evinizin satış değeridir. Peki evin satış fiyatı nasıl belirlenmelidir? İsterseniz şimdi de bu sorunun cevabını verelim. Evinize fiyatını belirlerken, evinizin konumunu, manzarasını, ulaşım imkanlarını ve sosyal imkanlara yakınlıklarını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca binanın yaşı, dairenin kaçıncı katta olduğu,  asansörün olup olmadığı da evin fiyatını etkilemektedir.

Tabii evinizi piyasanın üstünde bur fiyata satmaya çalışırsanız müşteri bulma imkanınız oldukça az olacaktır. Bu yüzden bulunduğunuz muhitten mevcut olan ve sizin evinize eş değer nitelikte ki satılık evlerin fiyatlarına göre bir karar vermeniz en sağlıklı tercih olacaktır. Ayrıca evinizi bir aracı vasıtasıyla satmak daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir