Ev Almak için En Uygun Zaman

2017 yılında binlerce yeni konut projesi yapılacakken, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde neredeyse boş alan kalmayacak diyebiliriz. Kimisi kredi ve taksitle, kimisi de elindeki peşinat parayla ev almak için en uygun zaman kollarken, araştırma yapıyor ve en iyi seçenekleri değerlendiriyor. Ev almak isteyenler için bolca seçenek olsa da, yüzbinlerce, bazen milyonlarca TL yatırılacak olan konutların hem uygun bir semtte-konumda, hem de lüks olması talep ediliyor. Dolayısıyla ne zaman ev almalı 2017 yılında daha önem kazanan bir soru haline geliyor.

Ev Almak için Uygun Zaman Ne Zaman?

Hem yatırım amaçlı, hem de kiradan kurtulmak için insanlar kredi çekiyor, ev alma arayışına giriyor fakat ev almak için en uygun zaman nedir? Bu noktada öncelikle istatistiklere bakmak lazım. Global verilere de bakıldığında görülüyor ki emlak sezonları bahar aylarında açılıyor. Ev almak isteyenler ve emlakçılar da en yoğun dönemi bahar aylarında yaşıyor. Havalar ılıkken ve okullar da tatile girmek üzereyken başlayan bu sezonun hem artıları, hem eksileri var. Peki, ne zaman ev almalı 2017 ?

Ev Almak isteyenler Ne Zaman Ev Almalı 2017

Öncelikle, emlak sezonu açılınca haliyle ev sayısı da artıyor. Özellikle Mart ayının sonlarında karşınıza bolca ilan çıkacak ve ev almak isteyenler de buna rağbet edecek. Ayrıca hava durumundan ötürü satıştaki evleri gezmek de kolay hale geliyor. Satıcılar da genellikle bu ayları bekliyor.

En büyük dezavantaj ise devreye giren rekabet faktörü. Satılık ev çok olunca, almak isteyen de bollaşıyor ve tek talep gösteren siz olmuyorsunuz. Beğendiğiniz evleri almak isteyen pek çok potansiyel rakip olacak ve karşınıza çıkacaklar. Hal böyle olunca, elbette fiyatlar da yükselmiş oluyor. Fiyat konusunda uygun olacak bir ev arıyorsanız, bu nedenle bahar yerine kış aylarını tercih etmelisiniz. Kış aylarında evler genellikle daha ucuz olur. Fakat fazla seçenek arayışındaysanız, bahar ayları uygun olacaktır.

Bir diğer avantaj da yaz aylarında taşınmanın her zaman kolay olması. Karda kışta taşınmak tahmin edeceğiniz gibi oldukça zorlu bir iş ve çoğu kişinin de gözünü korkutuyor. Haliyle bahar ve yazlarında taşınmak bu yükü azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir