Ev Alana Oturma izni Veren Ülkeler

Avrupa Birliği yaşanan finansal krizleri aşma amacıyla, Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan ülkelerin vatandaşları için konut alımlarına izin veriyor. Bu gelişmeler ışığında Türkiye’de yaşayan vatandaşların da akıllarına oturma izni nedir ve nasıl alınabilir gibi sorular geliyor.

Oturma İzni Nedir?

Avrupa Birliği ülkelerin sağladığı bu yeni imkanlar ışığında oturma izni nedir ve nasıl alınır sorusuna kısaca cevap verirsek, yabancı ülkelere farklı nedenlerden ötürü yerleşmek ya da uzun süre kalmak için oturma izni gerekliliği bulunuyor. Oturma izinleri, belli bazı durumlar için başka ülkeye yerleşmek veya uzun süreli olarak ikamet etmek arzusunda olan kişiler için düzenleniyor.

Oturma İzni Nasıl Alınıyor?

Çeşitli ülkeler çalışma amacıyla göç eden insanlara oturma izni almak imkanı tanınsa da günümüze kadar bu yapılanma sınırlı bir şekilde işliyordu. Yurt dışındaki ülkelerde oturma izni yalnızca eş durumu ya da çalışmak amacıyla verilebiliyordu. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yaptıkları bu ev alma imkanıyla oturma izni almak daha çok yeni bir sistemdir.

Ev Alma Şartıyla Oturma İzni Veren Ülkeler

Genel olarak oturma izni nedir konusuna değindiğimize göre şimdi ülkeleri gözden geçirebiliriz…

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika hükümeti tarafından belirlenen bazı bölgelere 1 milyon dolar sermayeyle şirket kuran ya da 500 bin dolar yatırım gerçekleştirenlere oturma izni verilmesiyle ev alana oturma izni veren ülkeler sıralamasında ABD başı başı çekiyor. Yatırımların beşinci yılındaysa bu kişilere vatandaşlığa geçme hakkı tanınıyor.

Almanya

250 bin Euro yatırımla birlikte iş kurarak Almanya’daki vatandaşlara istihdam imkanı sağlayan kişilere ilk olarak oturma, daha sonra da vatandaşlık imkanı tanınıyor.

Makedonya

Ev alana oturma izni veren ülkeler arasında yer alan Makedonya’da iki seçenek sunuluyor. İlk seçenek 40 bin Euro değerinde ev satın alarak 1 senelik oturma iznine sahip olmak. Diğer seçenek 400 bin Euro değerinde yatırım yaparak vatandaşlık hakkına sahip olmak.

Letonya

Yabancı yatırımcılara dolaşım izni sunan Letonya’da kırsal kesimlerde 72 bin Euro, büyük şehirlerde ise 143 bin Euro değerinde ev alarak oturma izni almak mümkün oluyor.

İspanya

Ülkede yürürlüğe giren yasa kapsamında İspanya da ev alana oturma izni veren ülkeler arasında yer alıyor. 160 bin Euro değerinde ev alan yabancılar vizesiz seyahat imkanına ve oturma iznine sahip oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir