Ev Alacakların Dikkatine: Yüzde 9,1 Oranında Artış!

Konut fiyatları ülke genelinde 2016 yılında yüzde 9.1 oranında arttı. Toplam satılık konut fiyatları incelendiğinde sıfır evler için artış oranının yüzde 2.9 sınırında kaldığı görüldü. Emlak konut ile ilgili gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz…

Emlak Konut Sektörü İçin Yapılan Analiz

Geçen yıl konut fiyatları ile ilgili yaşanan değişimleri inceleyen REIDIN araştırma firması, Türkiye genelinde sıfır ve 2. el olmak üzere toplam konut fiyatlarının ortalama yüzde 9.1 oranında arttığını belirtti. Yeni konut fiyatları ile ilgili yapılan piyasa araştırmasında ise yüzde 2.9’da kaldığı açıklandı.

Bu araştırma sonucunda ikinci el konut fiyatları ve marka projelerin, sıfır konut piyasasına göre çok daha fazla artış gösterdiği kaydedildi. Birinci el piyasasında yaşanan artış sınırlı kaldı. Öte yandan en düşük daire büyüklüğü grubunda yer alan 51 ila 75 metrekare arasındaki dairelerin yıllık fiyatlarında, söz konusu dönem için yüzde 5.2 şeklinde bir artış gerçekleştiği kaydedildi. Aynı dönem içerisinde en büyük daire büyüklüğü grubunda yer alan 151 metrekare ve üzeri evlerde ise ortalama olarak fiyatların yüzde 0.4 oranında arttığı bildirildi. Dolayısıyla en büyük daire büyüklüğüne sahip olan konutlarda yaşanan artışın çok düşük kaldığı ortaya çıktı.

İllerde Göre Konut Fiyatları

Son bir yıldaki konut fiyatları incelendiğinde Balıkesir ilinde yüzde 25.9 oranında artış olduğu vurgulandı. Balıkesir, ev fiyatlarının en çok arttığı il olarak kaydedildi. Kırklareli ise yüzde 22.6 ile Balıkesir’i takip ederek ikinci sıraya yerleşti. Sonrasında listenin şu şekilde izlendiği ifade edildi: Muğla yüzde 19.8, Çanakkale yüzde 18.9, Tekirdağ yüzde 18,5.

2016 yılı emlak konut sektöründe yaşanan gelişmeler arasında bazı illerde görülen fiyat düşüklüğü de yer alıyor. Son bir yılda fiyatların düştüğü ya da çok az artış görüldüğü iller; Mardin yüzde 2, Kilis yüzde 0.5, Kars ve Şanlıurfa yüzde 1,1.

Emlak konut ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için sitemizi sosyal ağlar üzerinden de takibe alabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir