Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi özellikle de taşınmaz mal olarak ifade edilen mal türüne sahip olan vatandaşları yakından ilgilendiren bir konu. Bu bağlamda bizler de  emlak vergisi nedir ve emlak vergisi hakkındaki kanunları da göz önünde bulundurarak sizler için önemli ve güncel bilgileri yazımızda derledik.

Emlak vergisi taşınmaz olarak ifade edilen; arazi, arsa ve binaları kapsayan bir vergi çeşididir. Emlak vergisinin yasalarla belirlenmiş prosedürleri, ilgili taşınmazın türüne göre farklılık göstermektedir. Bir bina için izlenebilecek bir emlak vergisi şart ve kurallar, söz konusu taşınmazın bir arsa olması durumunda farklılık göstermektedir. Ancak esasen her iki türden taşınmaz için de ortak bazı temel emlak vergisi prosedürü söz konusudur.

Yazımızın girişinde sizlere kısa ve öz olarak emlak vergisi nedir sorusunun cevabını verdik. Emlak vergisini ödemekle yükümlü olan kişiler ise söz konusu taşınmazların tapularına sahip olan kişilerdir. Peki, emlak vergisi nezaman ödenir?

Öte yandan ilgili yasalara göre bir taşınmazın tapusu olmasa bile, miras yoluyla kalması yada noterde senedin düzenlenmiş olması gibi durumlarda da söz konusu verginin ödeme yükümlülüğü doğmaktadır.

Emlak Vergisi Kanunu İçeriğinde Neler Var?

Emlak vergisinin kapsamını, cezalarını, ödeme ile ilgili ayrıntılarını öğrenebilmemiz açısından kanun içeriği önem teşkil etmektedir. Emlak vergisi kanunu bu kapsamda belirlenen vergilerin miktarını ve ödeme yükümlülüklerini kapsamaktadır.

Emlak vergisi kanunu kapsamında emlak vergisi ödemekle yükümlü olanların hangi koşullara bağlı kalarak, ne şekilde, ne zaman ödeme yapacakları ve diğer tüm ayrıntılar belirlenmektedir.. Bu kanun kapsamında emlak vergisi tanımlanır, bu tanım doğrultusunda ödemekle yükümlü kişiler için tarihler belirlenir ve daha pek çok ayrıntı ifade edilir.

İlgili kanuna göre emlak vergisi ödemekle yükümlü kişilerin, belirlenen ödeme tarihlerinde, emlak vergisi beyannamesini Belediye’nin ilgili biriminden edinerek ve doldurarak, belirtilen vergi miktarını ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlem olarak, para cezası uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Ne Zaman, Nereye Ödenir?

Emlak vergisi yılda 2 defa ödenen bir vergidir. 2 Taksitle ödenebilen bu vergi için yılın Mart, Nisan ya da Mayıs ayları 1. taksitin ödendiği aylar, Kasım ayı ise 2. taksitin yatırıldığı ay olarak belirlenmiştir. Emlak vergisi nezaman ödenir sorusu esasında ilgililerin yaşadığı bölgeye göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu bağlamda emlak vergisi nezaman ödenir sorusuna cevap olarak söyleyebiliriz ki; emlak vergisi ilgili tarihlerde, ilgili taşınmazın sınırları içerisinde bulunduğu Belediye’ye ödenmektedir. Bu doğrultuda Belediye’nin ilgili birimine giderek burada dolduracağınız emlak vergi beyannamesi ile verginizi belirtilen tarihlerde ödeyebilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutarın bedeli yani verginin oranı gibi kıstaslar ise yine ilgili emlak kanununda belirtilmiş olan vergi değeri kriterlerine göre belirlenmektedir.

2017 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir  konusunda ilgili bakanlıktan açıklama geldi ve emlak vergisi ödeme tarihleri belli oldu. 2017 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir konusu için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir