Emlak Vergisi Nedir Ne Zaman Ödenir?

Emlak haberleri ve güncel konut projeleri arasında sıkça karşımıza çıkan emlak vergisi, araziler, arsalar ve binalar için ödenen resmi bir vergidir. Bu vergi türü, ikiye ayrılmaktadır: bina vergisi ve arsa vergisi. Buna rağmen pek çok konuda birbirlerine benzedikleri için vatandaşlarımız emlak vergisi ne zaman 2017 ya da ev vergisi ne zaman 2017 şeklinde aramalar yapabiliyorlar. Bu nedenle yazımız içerisinde emlak vergisi nedir konusuna açıklık getirerek emlak vergisi ne zaman 2017 yılı taksitlerini açıkladık…

Emlak Vergisi Nedir ?

Emlak vergisi, bina vergisi ve arsa vergisi olarak iki şekilde alınmaktadır. Tapusu olan taşınmaz yapılarda, tapu sahibi emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Tapusu olmayan taşınmazlarda ise noterde senet düzenlenirse veya sözleşme imzalanırsa, emlak vergisi ödeme zorunluluğu doğar. Miras yoluyla sahip olunan taşınmaz yapılarda da benzer bir durum söz konusudur. Ölümün meydana geldiği gün, yeni hak sahibi taşınmaz için emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Kısacası, emlak vergisi nedir sorusuna bu yanıtı verebiliriz. Eğer taşınmaz yapılarda hak sahibi veya başka bir sahip yoksa, emlak vergisini burayı koruyan kişi öder.

Emlak haberleri gösteriyor ki, emlak vergisi ödenirken vergi değeri hesaplanır. Her dört yılda emlak vergisi hesaplanır. Bina vergi değeri hesaplanırken, yapının dıştan dışa cephe metrekare birimine ve bina metrekaresi çarpılır. Çarpım sonucunda binada asansör, kalorifer gibi ekstralar varsa bunlar da hesaba dahil edilir. Toplam değerde ayrıca yıpranma payı düşülür. Güncel konut projeleri yapılırken, bu kurallara uyulur ve pay düşüldükten sonra da, kalan değere arsa payı eklenir.

Emlak vergisi nedir konusunda daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir ?

Emlak vergisini ödemek için bağlı bulunduğunuz belediyenin emlak servisine başvuruda bulunabilirsiniz. Emlak vergisi ne zaman ödenir diye merak eden kullanıcılar için öncelikle şunu açıklayalım: Tıpkı çevre temizlik vergisi gibi, emlak vergisi de iki taksit halinde ödenir. İlk taksit, 1 Mart 2017’de başlamaktadır ve son ödeme tarihi de 31 Mayıs 2017’dir. İkinci taksit olarak emlak vergisi ne zaman ödenir sorusunun yanıtı ise 1 Kasım 2017’de başlayacak ve son ödeme tarihi ise 1 Aralık 2017’dir.

Emlak vergisi hesaplamasında arsalar için yüzde 0.6, araziler için yüzde 0.3, meskenler için yüzde 0.2 ve işyerleri için de yüzde 0.4 vergi oranı belirlenir. Emlak haberleri ve kanunlara göre emlak vergisi gecikmesinde, sorumlu kişi gecikme cezası ödemek zorundadır. 2006 yılından bu yana gecikme cezası yüzde 2.5 olarak kalmıştır.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır öğrenmek için Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır konusunu inceleyebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir