Emlak Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri 2022 yılı için başlamak üzere. Yılda 2 taksit şeklinde ödenen emlak vergisi için hesaplama işlemini yapabilmek için bilmeniz gereken ayrıntılara yazımızda yer verdik. Emlak vergisi hesaplama işlemini gerçekleştirebilmeniz için pek çok kriteri ve oranı dikkate almanız gerekiyor.

Hesaplama detaylarına geçmeden önce emlak vergisi nedir kısaca belirtmemiz gerekirse; bina, arsa sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları vergi tipidir. Yılda iki defa, iki taksit olarak ödenmektedir. Ne kadar ödeme yapacağınıza dair hesaplamaları yazımızda bulabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? | Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak vergisi nedir öğrendiğimize göre artık hesaplama işlemini de öğrenebiliriz. Hesaplamayı tam anlamıyla yapabilmemiz için 2022 emlak vergisi yıllık artış oranı ve yıllık emlak vergisi değerleme oranı gibi temel bilgilere ihtiyaç duyuyoruz. Bu doğrultuda 2017 emlak vergisi yıllık artış oranı %5,58, emlak vergisi yeniden değerleme oranı ise (yüzde 5,58/2) yüzde 2,79 oluyor.

2016’daki Emlak Vergisi Oranları

Yaşanılan bölgeye göre emlak vergisi oranları farklılık göstermektedir. Buna göre aşağıdaki sıralandırma söz konusudur;

Büyükşehirde
Konut  binde 2
İşyeri binde 4
Arsa binde 6
Arazi binde 2

Normal Yörelerde
Konut binde 1

İşyeri binde 2

Arsa binde 3
Arazi binde 1

Bu bilgiler ışığında, emlak vergisi hesaplama işlemi için örneği aşağıdaki gibi yapabiliriz;

İstanbul’da bulunan bir konutun 2016 yılındaki bedeli 200 bin TL olursa, 2017’de bu konut için ne kadar emlak vergisi ödenecek?

Yeniden değerleme tutarı: 200.000 TL x  % 2,79 =  5.580 TL
Yeniden değerleme tutarı + 2016 yılı konut değeri: 200.000 TL + 5.580 TL = 205.580 TL.

Emlak vergisi oranı binde 2. olduğunu varsayalım; 205.000 TL* %0,2 = 410 TL toplam ödenmesi gereken vergi miktarıdır. Bu miktar 2 eşit taksitle ödendiğinden, ilk taksit tutarı da 205 TL olacaktır.

Emlak Vergisi Kanunu Kapsamı

Emlak vergisi kanunu kapsamında, vergi mükellefi olan vatandaşların belirtilen tarihlerde ödemelerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yine aynı emlak vergisi kanunu kapsamında, ilgili mükelleflerin zamanında ödemelerini gerçekleştirmemeleri durumunda para cezası ile karşı karşıya kalabileceğini ve hatta e-haciz işlemi uygulanabileceğini de belirtmektedir.

Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır? konusunu incelemek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir