Emlak Rayiç Bedeli Tespiti Nasıl Yapılır?

Güncel emlak haberleri artık her yerde karşımıza çıkıyor ve kentsel dönüşüm, TOKİ konutları, emlak projeleri derken pek çok şeyin anlamını öğrenmekle baş ediyoruz. Bunlardan birisi de emlak rayiç bedeli tespiti oluyor ve biz de bu yazıda emlak rayiç bedelleri 2017 yılında ne durumda konusuna değineceğiz…

Emlak Rayiç Bedeli Tespiti

Arapça kökenli bir kelime olan ‘rayiç’, sözlükte bir malın alım satım değeri olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası, ‘piyasa değeri’ de diyebileceğimiz bu durum, güncel emlak haberleri içinde de bolca yer buluyor. Mevcut piyasa koşulları, emlak rayiç bedeli tespiti için etkin faktördür. Hatta kısaca özetlemek gerekirse, bir evin emlak rayiç bedelini tespit etmek için, o evin alım satım bedelinin mevcut piyasa koşullarına göre değerlendirilmesi gerekiyor. Öyleyse, emlak rayiç bedelleri 2017 yılında ne durumda?

Emlak Rayiç Bedelleri 2017

Emlak rayiç bedeli tespiti yaparken, bu işlem gayrimenkulün türüne göre defterdarlıklar veya mal müdürlükleri tarafından gerçekleştiriliyor. Burada bir tespit tutanağı hazırlanıyor ve içinde gayrimenkulle, gayrimenkulün rayiç bedeline dair bilgiler yer alıyor. Konutun rayiç bedelini hesaplamak için, öncelikle onun da bulunduğu semtteki en az 3 tane diğer gayrimenkulün rayiç bedelini ve metrekare oranlarını tespit etmelisiniz. Yani taşınmazınızın bedelini tespit ederken, üç farklı taşınmazın daha emlak rayiç bedelini ve metrekarelerini öğrenmelisiniz.

Hesaplama yaparken ise bunun için belli bir formül var. Kısaca bunu da anlatalım, elimizde üç ev bulunuyor. Rayiç bedelini tespit edeceğimiz ev 1 numara olsun. Diğer semtteki evler de 2,3 ve 4 numaralı evler. Diyelim ki 2 numaralı evin bedeli 100 bin TL, metrekaresi ise 100. 3 numaralı ev 90 bin TL ve 90 metrekare, 4 numaralı ev ise 80 bin TL ve 80 metrekare. Seçtiğimiz 1 numaralı ev ise 90 metrekare. Bunun için şu formülü alıyoruz:

100 bin + 90 bin + 80 bin / 100+90+80

Formüle baktığımızda, 1 metrekare başına 1000 TL fiyat düşmekte. Seçtiğimiz ev ise 90 metrekareydi. Bu yüzden 90 ile 1000 TL’yi çarpıyoruz ve ortaya 90 bin TL fiyat çıkıyor. Dolayısıyla evin emlak rayiç bedeli de 90 bin TL olarak belirleniyor.

Güncel emlak haberleri kategorisinde yer alan diğer yazıları incelemek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir