Emlak Konut Sektörü Endişeli | Konutta 20 Yıl Vade

Emlak konut GYO seferberliği  ile başlatılacak olan konutta 20 vade kampanyası emlak konut sektöründe endişe yarattı. 0,50 ile 0,70 faiz oranları ve 20 yıl vade kampanyasıyla birlikte emlak konut ile çalışmayan firmalardan endişe sesleri yükselmeye başladı. Eleştirilerin ortak noktası ise kampanyanın sadece emlak konut ile iş birliği yapan yüzde 10’luk kesimi kapsamasıydı. Söz konusu dilimde yer alan müteahhitler için destek verilirken, emlak konut piyasasının yüzde 90’lık diliminin destek dışı kalmasından dolayı şikayet yağıyor.

Yüzde 200 Kar Yapıyor!

15 Temmuz  olaylarından sonra Emlak Konut ‘un ilk kampanyasında Emlak Konut ile çalışmayan şirketlerin kendi kârlarından sübvanse ederek, satış yapmaya  çalıştığı vurgulandı. Ayrıca müteahhitler yüzde 200 kâr yapan emlak kurumuna karşı yüzde 10 gibi  düşük karlarla çalışan özel sektör şirketlerinin, düşük faiz oranları 20 yıl vadeli sunulan bu kampanya şartlarını  sunabilecek koşullara sahip olmadığı da ifade ediliyor.

Haksız Rekabet Yaratıyor!

Emlak sektörünün sadece Emlak Konut müteahhitlerinden oluşmadığından yakınan firmalar, Emlak Konut ile çalışan müteahhitlerin ancak sektörün yüzde 10’unu oluşturduğunu vurguluyor. Yüzde 90’lık kesimin ise yani yaklaşık 10 binden fazla müteahhittin bağımsız ya da GYODER’e bağlı çalışan müteahhitlerden oluştuğu biliniyor. Fakat bu orana rağmen 240 ay vadeli kampanyanın sadece Emlak Konut ile çalışan müteahhitler için düzenlenmesi ”sektörde mağduriyet yaşanacak”düşüncesini oluşturuyor.

Emlak Konut ‘un arsayı bedavaya alması gibi devlet güçleri olduğu halde, Emlak Konut ile çalışmayan firmalar için  zaten zor olan kazancın daha da zora sokulmasından endişe ediliyor. Bu nedenle sektörde haklı rekabet sunulmasını talep eden müteahhitler, en azından bankaların Emlak Konut için sağladığı avantajları diğer firmalar içinde sağlamadı gerektiğini düşünüyorlar.

Emlak sektörünün yetkili isimlerinden bazıları ise 20 yıl vade kampanya için denetim uyarısında bulundu. Sektör temsilcileri; kampanyayla birlikte rekabete girecek olan ve Emlak  Konut ile çalışmayan kimi müteahhitlik firmalarının düşük fiyatlı konut projelerini hazırlayarak vatandaştan parasını topladıktan sonra söz konusu projeleri tamamlamayacağını öngörüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir