Emlak Haberleri Gündemi 11 Nisan 2017

Güncel emlak haberleri derlediğimiz bu yazımızda günün öne çıkan dikkat çeken emlak haberlerini derledik. Emlak Haberleri Gündemi 11 Nisan 2017 tarihi için özetledik. Gün içerisinde yeni haberler sayfamızda olacak. Emlak gündemi 11 Nisan salı günü için aşağıdadır.

Emlak Haberleri 11 Nisan 2017 Gündeminde Neler var?

Stüdyo Dairelere Gelen Düzenleme için Gayrimenkul Sektöründen Destek

Stüdyo daire projelerinin yasaklanmasına yönelik hazırlanan yönetmelik taslağına Gayrimenkul sektöründen destek geldi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından taslak hazırlandı. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağına göre, her müstakil konutta en az 1 oturma odası (net alanı 12 metrekare) ve 1 yatak odası (net alanı 9 metrekare) bulunması zorunluluğu getiriliyor. Yeni yönetmelik eğer onaylanır ve yasalaşırsa artık stüdyo daireler inşa edilemeyecek.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun yaptığı açıklamada, stüdyo dairelere gelen yasağın doğru bir gelişme olduğunu ifade etti. Hem dernek başkanı hem de gayrimenkul geliştiricisi olarak bir anlamda doğru buluyoruz dedi.
Ayrıca Torun, bir projede çok sayıda stüdyo daire olmasının yanlış kullanımlara neden olacağını belirtti. Açıklamada “1+1 zaten öğrenci, bekar veya yaşlı çift olsun, çok sayıda insanın ihtiyacını karşılıyor. Bazı kişilerin de fiyat olarak ancak ona gücü yetiyor.” Dolayısıyla 1+1 önemli bir ihtiyacı zaten karşılıyor ifadelerinde bulundu.

Son olarak stüdyo dairelerin kaldırılmasının sektörü olumsuz etkilemeyeceğini düşündüklerini ifade eden Torun, inşası tamamlanmış dairelerin bu yönetmelikten muaf tutulacağını sözlerine ekledi.

Emlak Haberleri Gündemi 11 Nisan 2017 ikinci olarak, son zamanlarda gündeme girmeye başlayan Gayrımenkul Sertifikası ile ilgili olarak gelinen durumla ilgili bir haberimiz var.

Gayrimenkul Sertifikasının İlk Sonuçları Açıklandı

TOKİ öncülüğünde başlatılan gayrimenkul sertifikasının halka arzında, toplam 143,2 milyon lira değerinde 3 milyon 370 bin 410 adet gayrimenkul sertifikası satışı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 projesinde uygulanan gayrimenkul sertifikası halka arz sonuçları açıklandı.

Vakıf Yatırım Menkul Değerler’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamaya göre. TOKİ öncülüğünde Makro İnşaat’ın Park Mavera. 3 projesinde uygulanacak olan ve Türkiye’nin ilk gayrimenkul sertifikası halka arzına ilişkin ilk sonuçlar açıklandı.
Bu açıklamaya göre, 29 ila 31 Mart tarihleri arasında Park Mavera 3 projesinde sabit fiyatla ve talep toplama yöntemiyle yapıldı.

Gayrimenkul sertifikası halka arzında, toplam 143 milyon 242 bin 425 lira değerinde oldu. Her biri 42,50 lira olan 3 milyon 370 bin 410 adet gayrimenkul sertifikası satışının tamamlandığı ifade edildi.

Toplamda 1 milyon 775 bin 842 adet sertifika (yüzde 52,7) kısmının yurt içindeki bireysel yatırımcılarla gerçekleşti. 1 milyon 594 bin 568 adet sertifikanın (yüzde 47,3) ise yurt içindeki kurumsal yatırımcılarla gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca açıklanan ilk sonuçların gayet başarılı olduğu vurgulanırken, projenin hız kesmeden devam edeceği ifade edildi. Gayrı menkul sertifikası nedir nasıl alınır yazımız için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir