Emlak Danışmanlığında Başarılı Olmak İçin Neler Yapılır?

Ülkede devamlı olarak artan konut projeleriyle doğru orantılı olarak, emlak danışmanlığı da popüler bir iş kolu hâline geldi. Güncel emlak haberleri ve emlak konut projeleri arasında sıkça karşımıza çıkan bu iş kolunun asli görevi, emlak alışı, satışı veya kirası gibi işlerde aracılık işlemlerini yapmak.

Emlak Danışmanlığı

Böyle ciddi bir işe aracılık yapmak için hâliyle de belli oranda bilgi, beceri ve donanıma sahip olmak gerekiyor. Emlak danışmanlığı işinde başarılı olmak için belli vasıflara sahip olmalısınız. İSMEK gibi kurumlar tarafından da emlak danışmanlığı için kurslar verilirken, bu kursu tamamlayanlar pazarlama veya emlak komisyonculuğu gibi alanlarda istihdam edilebiliyorlar.

Emlak konut işlerinde de başarılı olmak için, öncelikli olarak gerekli kursları tamamlamış ve genel piyasa hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İyi bir emlak danışmanlığı yapma hedefiniz varsa, kesinlikle mesleki olarak kendinizi geliştirmeli, satış tekniklerini iyi bilmeli, müşterilere hitap edip sorularını yanıtlayabilmelisiniz. Bunun sırrı da bulunduğunuz bölgeyi, semti çok iyi tanımaktan geçer. İstanbul’un bir ilçesinde danışmanlık hizmeti veriyorsanız, kesinlikle o ilçeye çok iyi hakim olmalı, tüm konutların fiyatlarını bilmeli, mahalleler arası farklılıkları tanımalısınız. Hatta iyi bir emlakçı, tüm ilçeyi sokak sokak tanımalıdır. Bu aynı zamanda müşterilere de güven verecektir.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel emlak haberleri içinde de sıkça karşılaştığımız gibi, devamlı olarak yeni emlak konut projeleri meydana getiriliyor. Bu sebeple dairelerin fiyat endekslerini, verilerini iyi bilmelisiniz. Gerektiği takdirde meslektaşlarınızdan da destek almalısınız. Tabii bir emlak danışmanı aynı zamanda esnek çalışma saatlerine sahip olmalıdır. Örneğin, gecenin bir vakti veya sabahın erken saatlerinde gerektiğinde müşterilerle ilgilenebilmelisiniz.

Bir yandan reklam ve pazarlama gücünüzü de artırmalısınız. Unutmayın ki, reklam emlak işinde son derece önemlidir. Bu iş için gerekirse belli bir bütçe oluşturun ve internet sitelerine, yerel gazetelere reklam verin. Aynı zamanda kendi web sitenize, sosyal medya sayfalarınıza da sahip olun. Tabii bu sırada telefonunuz da daima açık olmalı ve müşterilere anında yanıt vermelisiniz. İnsanlar size ulaşamadığı takdirde, çoğu zaman ikinci kez dönüş yapmayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir