Depreme Dayanıklı Evler Nasıl Olmalı?

1999’daki büyük Gölcük depreminden bu yana hem konut projeleri yaparken müteahhitlerin, hem de oturan sakinlerin en büyük kabuslarından bir tanesi depremler olmuş durumda. Dayanıksız, hasarlı binalar yüzünden yıllar önce deprem pek çok canı alırken, o günden bugüne çok şey değişti ve yapılar daha dikkatli tasarlanıyor. Peki, depreme dayanıklı evler nasıl olmalı? Depreme dayanıklı evlerin özellikleri nelerdir?

Depreme Dayanıklı Evler Nasıl Olmalıdır?

Elbette depremin etkisine, büyüklüğüne, o yerin-yapının türüne göre ortada farklı değişkenler olur. Aynı zamanda depremin süresi de hasarı etkiler. Elbette tüm bunların yanında, eğer bina deprem yönetmeliğine aykırı yapılmışsa hasar şiddeti de büyük olacaktır. Konut projeleri yapılırken, deprem yönetmeliğine uymak bu yüzden önemlidir. Bu nedenle de depreme dayanıklı evler nasıl olmalı araştırılmalıdır… Özellikle depreme dayanıklı evlerin özellikleri konusunda sadece hasar raporuna bakmak yeterli gelmez, aynı zamanda binadan depreme karşı dayanıklılık raporu da alınmalıdır. Çünkü hasar raporu sadece bina üzerindeki mevcut durumu gözler önüne sererken, depreme dayanıklılık raporu ise daha gelişmiş bir sistemdir ve binanın tüm özelliklerini gözler önüne serer.

Konut projeleri yaparken depreme dayanıklı olması önemlidir. Dayanıklılık raporu alınırken, öncelikle binanın beton kalitesine, içlerindeki çelik oranına ve kolonların konumuna bakılır. Tabii bu sırada binanın projesine, yapının ayrıntılı bilgilerine de bakılır. Tüm bunlar depreme dayanıklı evler nasıl olmalı hususunda önemli konulardır.

Depreme Dayanıklı Evlerin Özellikleri

Örneğin Türkiye’deki binaların neredeyse yüzde 85’inde su yalıtımı bulunmuyor ve bu tip binalar 10 yıl geçmeden taşıma kapasitesinin ciddi kısmını kaybediyor. Deprem sonucunda, su yalıtımı olmayan binalarda korozyon riski çıkıyor. Yani depremi engellemek mümkün olmasa da, riskleri en aza indirmek mümkün. Depreme dayanıklı evlerin özellikleri arasında su yalıtımının yanı sıra, projeye uygun olarak inşa edilmesi de bulunuyor. Ayrıca asıl önemli olan şey binanın hasar görmesini engellemek değildir, can kaybının önüne geçmektir. Bunun için de kaliteli malzeme kullanılması, uygulamanın başarılı yapılması ve denetim olması şarttır. Yasa ve yönetmeliklere uygun olan her proje, dolayısıyla depreme de dayanıklıdır. Dolayısıyla depreme dayanıklı evler nasıl olmalı sorusuna bu yanıtları verebiliriz.

Yorum Yap