Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama

Çevre temizlik vergisi kanunu 27 Aralık 2016 tarihli ve 29931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 49 Seri No.lu Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliğinde de belirtildiği üzere meskenler ve iş yerleri için geçerli bir vergi olup, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren, belirtilmiş olan tarihler arasında ödenmesi gerekmektedir.

Kanun kapsamında özellikle de meskenler için ayrıca belirtmemiz gerekirse, meskenler için çevre temizlik vergisinin su kullanım miktarlarına göre alınacağından dolayı, meskenlerin su faturalarına bu vergi doğrudan yansıtılacaktır. Bu şekilde tahsil edilecektir ancak söz konusu konutun bir iş yeri olması durumunda, iş yeri sahibinin belediyeye ödeme yapması gerekecektir. Bu durumda da iş yeri sahibi bizzat ödeme yapabileceği gibi sanal ortamda da hem çevre temizlik vergisi sorgulama işlemi hem de çevre temizlik vergisi ödeme işlemi gerçekleştirebilir.

Çevre Temizlik Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özellikle de iş yeri sahipleri için önemli bir işlem olan çevre temizlik vergisi sorgulama işlemi sayesinde mevcut borcu, borcun ödenmesi gereken tarihleri ve diğer tüm ayrıntıları görüntüleyebilir, bu doğrultuda vergi tahsilatı gerçekleştirilebilir. Sorgulama işlemini en kolay bir şekilde yapabilmek, e-Belediye sistemi ile mümkün olmaktadır. Bugün Türkiye’de pek çok belediye, e-belediye sistemine geçmiştir. Bu da internet ortamından belediye ile ilgili çeşitli işlemlerin yapılabilmesini ve borçların da ödenebilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda çevre temizlik vergisi sorgulama işlemini de yine bu şekilde gerçekleştirebilir, aynı zamanda da çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Çevre temizlik vergisi kanunu kapsamında ödeme tarihleri yılda 2 taksit olarak belirtilmiştir. Sorumluların belirtilen tarihler arasında ödemeyi yapması gerekmektedir. Bu kapsamda çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri aşağıdaki gibidir;

  • Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödeme tarihi: 1 Mart ile 31 Mayıs arasındadır (3 aylık süre)
  • Çevre temizlik vergisi 2. taksit ödeme tarihi: 1 Kasım ile 1 Aralık arasındadır (2 aylık süre)

Yazımızda çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir ve çevre temizlik vergisi hakkında merak edilen temel soruları cevaplandırdık. Bu doğrultuda ödemelerinizi aksatmadan gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir