Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Tarihleri

Çevre temizlik vergisi nedir diye merak edenler için, bu vergi tüm konut ve işyeri sahiplerinden alınan bir türdür. Çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri de yaklaşırken, bu vergiyi 2 taksitle ödemeniz mümkün. İlk taksit Mart-Nisan-Mayıs yani ilkbahar aylarında ödenirken, ikinci taksit ise Kasım ayında sonbaharda ödeniyor. Çevre Temizlik Vergisi Beyannamesi bir kere verilirken, konut veya bina el değiştirirken hak sahibi de beyanname verilmelidir. Peki, çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir?

Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Tarihleri

Çevre temizlik vergisi her yıl bakanlar kurulunca belirlenir ve yıllık artırım oranı da buna göre ayarlanır. Eğer mesken veya işyerleri boşsa, durumun belgelendirilmesi halinde toplam verginin yaklaşık yarısı ödenir. Çevre temizlik vergisi, bina, apartman ya da işyeri sahipleri tarafından ödenir ve zorunludur. Bunun için önce bir seferlik bildirim formu doldurulur. Doldurulan formun ardından sicil numarası takibi yapılır ve uygulanır. Çevre temizlik vergisi nedir açıkladıktan sonra bir de ödeme tarihlerini inceleyelim…

Çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir?

2017 yılı itibariyle çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri de belli olmuştur. Vergide esas alına su tüketim miktarıdır. Metreküp başına büyükşehir belediyelerine 28 kuruş, diğer belediyelerde ise 21 kuruş ödenecek. 2016 yılında büyükşehir belediyeleri için metreküp başına çevre temizlik vergisi oranı 27 kuruştu ve bu sene 1 kuruş zam yapıldı.

Çevre temizlik vergisi iki taksit halindedir ve birinci taksit için son ödeme tarihi 21 Mayıs 2017 olarak belirlendi. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2017’dir. Taksitlerin tutarı ise eşit miktardadır. Çevre temizlik vergisi nedir ve ödenmezse ne olur? Tüketilen su metreküp miktarına göre hesaplanan ve iş yerleriyle konutlardan alınan çevre temizlik vergisi ödenmezse, toplam borç su faturalarına yansıyacaktır. Konutlarda vergi faturalara yansırken, gerektiğinde icra da getirilmektedir. İş yerlerinde ise çevre temizlik vergisi ödenmezse, döneme ait cari gecikme faizi koyulur ve ödeme emri çıkartılır. Ödeme emri çıktıktan sonra iş yeri sahibi en fazla 7 gün içinde borcunu ödemekle yükümlüdür. Eğer borç ödenmezse, yine borçlu kişi hakkında icra kararı çıkartılır.

Çevre temizlik vergisinden muaf olan kuruluşlar ise genel ve özel il idareleri, üniversiteler, yardım kuruluşları, ibadethaneler ve konsolosluklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir