Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

Belediyelerin sınırları var ve bu sınırlar içerisinde olan her türlü konut, işyeri de dahil olmak üzere, belediyenin periyodik olarak verdiği temizlik hizmetlerinden kısmen yada tam olarak yararlanılması durumunda, söz konusu konut ve işyerlerinin ödemek durumunda kaldıkları vergi, çevre temizlik vergisi olarak adlandırılmaktadır.

Çevre temizlik vergisi nedir sorusunu kısaca çöp vergisi olarak da ifade edebiliriz. Bu vergi belediye sınırlarında bulunan hemen her türlü konuttan alınmaktadır. Çevre temizlik vergisi ne demek sorusunun cevabını biraz daha ayrıntılarla açıklamamız gerekirse özel alanlar için bu vergilendirmenin mantığı değiştiğini söylemeliyiz. Örneğin meskenler vergi oranı, söz konusu konutun toplam su tüketimi esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle meskenlerden yani konutlardan temizlik vergisi su faturası üzerinden alınmaktadır.

Çevre Temizlik Vergisi ya da Çöp Vergisi

Çevre temizlik vergisi nedir sorusunun cevabını konutlar için değerlendirdik, biraz da iş yerleri için değerlendirecek olursak, iş yerleri söz konusu vergiyi belediyeye ödemek durumundadırlar. Konutlar için söz konusu vergi su faturasına yansıtılarak ve daha çok su tüketim miktarına göre belirlenirken, iş yerlerinde bu durum farklılık gösterir ve yılda iki taksit olmak üzere çevre temizlik vergisinin belediyeye ödenilmesi talep edilir.

Çevre temizlik vergisi kim öder diye merak edenler için ise konutlar için ödemeler zaten su faturası ödemesi yapılırken, faturayı ödeyen herhangi bir kişi tarafından ödeme yapılmış oluyor. Ancak iş yeri söz konusu olduğunda, ödemeyi iş yeri sahip ya da sahiplerinin belediyeye yapması gerekmektedir.

Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Çevre temizlik vergisi ne demek genel hatları ile yazımızda ele aldık. Eğer ki özellikle de bir iş yeri sahibiyseniz ve çevre temizlik vergisi ödemekle yükümlüyseniz, bu durumda çevre temizlik vergisi ödeme tarihlerini de takip etmeniz gerekiyor.

Çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri 2017 için de söz konusu 1. taksit ve 2. taksit ayları; emlak vergisi ile paralel olarak; İlk taksit Mart, Nisan, Mayıs; ikinci taksit ise Kasım ayı olarak belirtilmiştir. Çevre temizlik vergisi kim öder çevre temizlik vergisi iş yeri sahiplerinin bizzat belediyeye gidip ödemesi gereken temel vergilerden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir