Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir ?

Çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir bina sahipleri ve iş yeri sahiplerini yakından ilgilendiren bir vergi olan çevre temizlik vergisi aynı zamanda çöp vergisi olarak da bilinir. Çevre temizlik vergisinin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir.

Çevre Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir ?

Çevre temizlik vergisi ödeme tarihi, çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir sorularına cevap verirken öncelikli olarak vergisini ödemekle yükümlü olduğunuz konutun tipine bakılır. Bir iş yeri değilse ve aynı zamanda da özel bir durum söz konusu değilse, daireniz mesken tipine girer. Böyle bir durumda da çevre temizlik uygulaması su faturasından zaten tahsil ediliyordur. Bu durumda ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak söz konusu bina bir iş yeri ise, bu durumda iş yeri sahibinin bizzat belediyeye giderek ödeme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bunun için belirlenen tarihler var.

Çevre Temizlik Vergisi Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Çevre temizlik vergisi de tıpkı emlak vergisinde olduğu gibi senede 2 defa ödenen bir vergidir. 2 taksit ile ödeme gerçekleştirilmektedir. Bu iki taksit, esasında yıllık ödemeniz gereken toplam vergi miktarının %50’ye bölünmüş halidir. Dolayısıyla, verginizi taksitle ödemek daha kolay olacaktır. Bunun için ödeme dönemlerinde parayı yatırmanız gerekmektedir.

Çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri aşağıdaki gibidir;

  • Çevre temizlik vergisi 1. taksit ödeme tarihi: 1 Mart ile 31 Mayıs arasındadır (3 aylık süre)
  • Çevre temizlik vergisi 2. taksit ödeme tarihi: 1 Kasım ile 1 Aralık arasındadır (2 aylık süre)

Belirtilen 1. ve 2. taksit çevre temizlik vergisi ödeme tarihleri arasında ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde cezai işlem uygulanması muhtemeldir.

Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir?

Çevre temizlik vergisi nasıl ödenir bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok belediyenin artık e-belediye sistemi mevcut. Dolayısıyla internet üzerinden sisteme giriş yaparak hem çevre temizlik vergisi sorgulama hem de kolayca çevre temizlik vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere çevre temizlik vergisi nasıl ödenir ve ödeme tarihleri hakkında bilgileri güncel olarak derledik. Bu bağlamda sizlerin de tarihleri dikkate alarak ödemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir