Boşaltılan Alanlar İmara Açılmayacak | Emlak Haberleri

Emlak haberleri kategorisine öyle bir haber eklendi ki, ‘’İstanbul’un içi azda olsa nefes alabilecek’’ mesajı verildi…

Emlak Haberleri Son Dakika : Boşaltılan Alan İmara Açılmayacak

Kamusal alan olarak eski imar planlarında kaydı olan bölgelerin boşaltılacağı ve imara açılmayacağı açıklandı. Boşaltılan yerlerin yeşil alan, hastane, otopark, yol, hastane ve ibadethane gibi sosyal donatılar için kullanılacağı duyuruldu. Ayrıca TOKİ’de belediyeler ile ortak çalışarak elindeki 3 bin konutu İstanbul’un nefes alması için tahsis edeceğini duyurdu.

İstanbul Emlak Haberleri

İstanbul bölgesinin trafik sorunu kadar önem arz eden diğer bir sorunu ise dip dibe inşa edilmiş ve depreme dayanıklı olmayan binalarıdır. İşte bu konuda TOKİ önemli bir projeyi hayata geçirmek üzere harekete geçti. Söz konusu projenin asıl amacı ise İstanbul’un merkezindeki eski semtlerin meydanlarını açarak, şehrin içini rahatlatmak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Kayaşehir bölgesinde inşası devam eden 3 bin konutunu, İstanbul merkeze kamusal alan kazandırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi’yle ilçe belediyelerine tahsis etmeye karar verdi. TOKİ Başkanı Ergün Turan konu emlak haberleri son dakika bölümüne bomba gibi düşen konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler ile toplantı yapıldığını belirterek, şehrin sıkışmış bölgelerine nefes aldırmak amacıyla düzenlenen bu projenin büyük ilgi gördüğünü de vurguladı.

TOKİ’NİN ŞARTLARI NELER?

Ergün Turan’ın Kayabaşı’daki evleri uygun koşullar ile tahsis edeceklerini açıklaması üzerine yeterli kaynağı olmayan belediyeler projeye yoğun ilgi gösterdi. Turan’ın Habertürk’e verdiği röportajda şunları söyledi belirtiliyor:

“Tahsis edeceğimiz evlerin parasını belediyelerden 10-15 yıllık vadelerle tahsil edeceğiz. Belediye ise uygun fiyatlarla bu evlere kendi rızasıyla taşınmak isteyen vatandaşlara satacak. Ve boşaltılan bu alanları kesinlikle imara açamayacak. Kamu alanı olarak donatılacak. Bu bizim birinci şartımızdır.”

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ise yapılan toplantıda tüm konutlara talip olduğu belirtiliyor. Turan ise bu konuda büyükşehir belediyesinin dönüştürmesi gereken çok yeri olduğunu vurguladı. Proje Avrupa yakasındaki tüm belediyelere duyuruldu. Şuan ise hali hazırda 4.5 belediye ile görüşmelerin sürdürüldüğü bildirildi. Emlak haberleri son dakika gelişmelerini yakından takip etmek için Emlakhaberlerim.org’un yayınlarını kaçırmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir