Arsa ve Arazi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Arazi imar geçmeyen topraktır. Arsa ise belediyelerce imar uygulaması yaptığı, yapılaşmaya elverişli alanlar olarak tanımlanır. Arazilerde imar uygulaması olmadığından dolayı imar durumlarında belirlilik yoktur. Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler iyice incelenerek bir yol izlenmesi daha verimli olacaktır. Yatırım yapılacak arsa ve arazinin emlak konut durumunun öğrenilmesi de büyük önem taşıyor.

Arsa Alımlarında Nelere Bakmak Gerekiyor?

Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak alınacak arsanın Tapu Kadastro ‘da ve İmar Müdürlüklerinde araştırılması gerekiyor. Oluşabilecek bir riski engelleyebilmek için tapunun bağlı olduğu harita ve kadastro müdürlükleri ile iletişime geçerek müracaat edip, harç yatırarak arsanın yerini belli etmek gereklidir. Arsa ya da arazi içinde bulanan imar durumunu öğrenmek gerekiyor.

Arsa ya da arazinin hisseli olup olmadığının öğrenilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda hissedarların onay vermesi ve istenilerek bölüşme yapılması gerekiyor. Üzerindeki takibatı yani tapunun ayrıntısını gösteren belgenin durumunun bilinmesi ve incelenmesi gerekiyor ve bu durum emlak konut açısından da önemlidir. Bu konuya ait bilgiler Tapu Müdürlüklerinden öğrenilebilir. Arsa veya arazinin üzerinde ruhsatı olmayan, kaçak yapıların olup olmadığının kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. Bir arsa işgal ediliyor ise, söz konusu arsanın alınmaması öneriliyor.

İmkanlar el verdiği sürece ana caddelere yakın, coğrafik olarak düz veya eğimi az, gerilim hatlarına olabildiğince uzak, rekreasyon el aktiviteler için ayrılan sosyal alanlara daha yakın bir arsa tercih edilmesi önemlidir ve bu durumlar arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli yere sahip olanlardır.

T.C Vatandaşı Olmayan Kişilerin Arazi Alma İşlemleri

Öncelikle arazi sahibi hakkında bilgi kontrolü yapılması ve bu araziler için yetkili kişiler ile görüşülüp bilgi alınması gerekir. Ayrıca araziyi alacak kişi T.C vatandaşı değilse tercih edilen her yerden arazi alması söz konusu değildir. Bu durumlarda araziyi alacak kişinin önce bağlı olduğu konsolosluğa giderek Türkiye’den mülk alıp alamayacağını öğrenmesi ve alabilme durumunda nerelerden sahip olabileceğini araştırması gerekiyor.

Arazi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arazi alırken nelere dikkat edilir hakkında önemli yere sahip olan bu konunun iyice araştırılması önerilir. Arazinin İmar Durumu: Bir arazinin imar durumu olduğu bölgeye, yola cephesinin durumuna göre belirlenir. Söz konusu olan arazinin imar durumu, bulunduğu belediyenin imar işleri ile ilgili bölümünden öğrenilir. Eğer alınacak arazi belediye sınırı içinde değil ise il İmar Müdürlüklerinden gerekli bilgi alınır. Arazi alırken nelere dikkat edilir konusunda ise yine en verimli bilgi belediyeler aracılığı ile alınır.

Arazi alırken nelere dikkat edilir, hangi bölgelerden arazi seçimi daha mantıklı ve uygun olur gibi konular yetkili yerler ve kişiler aracılığı ile belirlenerek hareket edilmesi daha verimli bir iş çıkartır. Yatırım yapılacak arazinin, emlak konut verimliliği araştırılarak söz konusu yatırımın planlı yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir