Arsa Fiyatları Neden Artar? Artışı Sağlayan Nedenler!

Son yıllarda özellikle konut kredilerinin çok cazip hale gelmesiyle birlikte konut ve iş yerleri çok fazla değerlendi. Ancak konut projelerinin hız kazanması ve müteahhitlik mesleğinin ülkemizde çok benimsenmesiyle birlikte arsa fiyatları daha fazla değer kazandı. İşte bu yüzden yıllarca değersiz olarak kalan arsalar konut sektörünün hız kazanmasıyla bir anda altın değerine çıktı. İşte bu gelişmelerle birlikte herkes arsa fiyatları neden artar sorusunun cevabını aramaya başladı.

Özellikle konut ev balonu patlayacak mı gibi sorular, ekonomi dengelerini değiştirecek mahiyette. Çünkü inşaat sektörü ülke ekonomisinin lokomotif sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca emlak haberlerinde sürekli konut projelerinden bahsedilmesi, arsaya yapılacak yatırımın ne kadar karlı olduğu gibi haberlerin çıkması da arsa fiyatlarının hızla artmasına neden olmaktadır.

Arsa Fiyatlarında fiyat artışı neye göre devam eder?

Gerek konut projelerinin hızla devam etmesi gerekse de ülkemizin arz ve talebin karşılanmasında oldukça uygun bir coğrafyaya sahiptir. Bundan dolayı arsa alımında fiyat artışının devam edecek diyebiliriz. Piyasada bu kadar öne çıkmış ve karı çok net olan bir yatırımın fiyat hesaplamasını doğru yapmakta oldukça önemlidir.

Özellikle son zamanlarda çeşitli konut projeleri öne çıkarken, gayrımenkul sertifikası ile de küçük yatırımcıya büyük projelere ortak olma fırsatı doğmaktadır. İşte tüm bunlar, piyasanın talep boyutunu etkileyerek fiyatların artışını doğrudan etkiler.

Artan Arsa Fiyatlarından Kâr Elde Etmek

Arsa fiyatlarının neden arttığını sizlere açıkladıkları sonra artan arsa fiyatlarından kâr elde etmek için doğru hesaplamalar yapmak oldukça önemlidir. Sahip olunan arsalar doğru değerlendirildiğinde kısa vade de dahi ciddi kar getirecektir.

Arsa fiyatları neden artar konusu, beraberinde yatırımcısına kâr elde fırsatı da doğurmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, sürekli artan fiyatların da duracağı bir nokta mutlaka vardır. Emlak balonu olarak da bilinen ve emlak fiyatlarının sürekli artışını ifade eden bu durum, 2008’de Amerika’da ekonomik krizin nedeniydi. Mortgage krizi, arsa kredilerini ve dolayısıyla bankacılığı da etkilediğinden finansal sistemi sarsabilir.

Emlak haberleri gündemi takip 

Emlak sektöründe sürekli piyasayı takip etmek oldukça önemlidir. Arz ve talebi karşılayacak yatırımlar yapmak sizlere büyük kazançlar sağlayacaktır. Ayrıca geleceğe yönelik yatırımlarda size kazanç sağlayacaktır.

Yani ilerde imar izni verilebilecek arsaları belirlemek, şehrin büyüme yönünü görerek bu bölgelerde ki arsalara yatırım yapmak size büyük kazançlar getirecektir. Emlak haberlerini güncel olarak takip etmeniz, arsanın bulunduğu bölgenin geleceği ile ilgili haberleri takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir