Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar arazi ve arsa kelimelerini birbirlerinin yerine kullansak da aslında iki kelime birbirinden çok farklıdır. Arazi imar verilmeyen toprak olarak ifade edilirken, arsa ise belediyeler tarafından imar verilebilen ve yapılaşmaya açık toprak parçalarıdır. Bu aradaki farkı sizlerle paylaştıktan sonra arazi ve arsa alırken nelere dikkat edilir sorusunun cevabını vereceğiz.

Arsa alırken mutlaka çok araştırma yapılmalı ve arsanın durumu hakkında geniş bilgilere sahip olunmalıdır. Alınacak arsa veya arazinin konut durumunun da bilinmesi doğru yaptırım yapma konusunda oldukça önem arz etmektedir.

Arazi Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Arazi alırken nelere dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça önemlidir. Öncelikle arazinin imar durumu incelenmelidir. Alınacak arazinin imar bilgileri İl İmar Müdürlüklerinden öğrenilebilir. Tabii arazi alırken yine elde edilecek en sağlıklı bilgi belediyelerin vereceği bilgilerdir.

Aynı zamanda arazi seçimi yaparken hangi bölgelerden arazi alınması daha doğru bir yatırım olacağı konusunda uzman kişilerden yardım alınması uygun olacaktır. Alacağınız arazinin ileride imara açılması durumu da göz  önünde bulundurulduğunda, emlak konut verimliliğinin araştırılarak daha isabetli yatırımların yapılması kolay olacaktır. Son olarak arsa ve arazi seçimlerinde asla acele edilmemeli gerekiyorsa emlak uzmanlarından yardım alınarak doğru seçimler yapılması gerekmektedir.

Arsa Alımlarında Nelere Bakmak Gerekiyor?

Arda alırken yapacağımız araştırmaları Tapu Kadastro ‘da ve İmar Müdürlüklerinde yaparak arsanın imar durumumu öğrenebiliriz. Ayrıca arsayı aldıktan sonra oluşabilecek sorunlara karşı, arsa tapusunun bağlı olduğu harita ve kadastro müdürlükleri ile görüşülmeli, belirli bir harç yatırarak arsanın yeri harita da gösterilmelidir. Arsa alımlarında nelere bakmak gerekiyor biraz daha açalım konuyu…

Ayrıca alınmak istenen arsa veya arazinin hisseli olup olmadığı da önemlidir. Çünkü arsa veya araziyi alabilmek için tüm hissedarların onay vermesi gerekmektedir. Üstelik arsa tapusunun ayrıntısını gösteren belgenin bilinmesi de konut imar açısından önemlidir. Bu durumu Tapu Müdürlüklerinden öğrenilebilir. Yine bu belge ile takip olduğunuz arsanın veya arazinin üzerinde kaçak yapıların olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu ise o araziyi almak oldukça riskli olacaktır.

Bu hususta şu konuyu da belirtmekte fayda var, eğer maddi durumunuz el veriyorsa alacağınız arsayı şehre yakın bir noktadan, eğimi az ve ana yollara yakın seçmeniz hem imar açısından hem de uzun vade de değerlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Arsa ve arazi alırken nelere dikkat edilir başlıklı makalemizden bu konuda daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz…

T.C Vatandaşı Olmayanların Arsa Alma İşlemleri

Arsa veya araziyi almadan önce nasıl ki imar ve tapu ayrıntısını öğrenmemiz hayati öneme sahipse, arsa sahibini bilmemiz o kadar önemlidir. Eğer araziyi alacak kişi T.C vatandaşı değilse,istediği her yerden arazi alması olanaksızdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bağlı bulunulan Konsolosluğa başvurularak arsa alıp alamayacağı hakkında bilgi alınması gereklidir. Eğer arsa alabiliyorsa nelerden alınabildiğinin öğrenilmesi gerekmektedir.

T.C Vatandaşı Olmayanların Arazi Alma İşlemleri

Benzer şartlar, arsa alma işlemindeki şartlarla aynıdır. Yukarıda detaylı bir şekilde yazılan prosedürler, arazali alma işlemleri için de geçerliliğini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir