2017 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir ?

2017 yılı vergi ödemeleri arasında en çok merak edilen vergilerden birisi de emlak vergisi olmaktadır. Her türlü bina, arsa, arazi sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi, yılın belirtilen aylarında genelde taksit olarak ödenen bir vergidir. Peki emlak vergisi ne zaman ödenir ve bu yıl için belirlenmiş 2017 emlak vergisi ödeme tarihleri ne zaman hepsini yazımızda güncel bilgiler ile ele aldık.

2017 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Ev vergisi, arsa vergisi, bina vergisi şeklinde de ifade edilen emlak vergisi 1 yılda iki taksit olarak ödenen bir vergidir. Birinci ve ikinci taksit için yılın belirlenmiş aylarında ödeme yapmanız gerekmektedir. İnternetten, kredi kartı ile online olarak da ödeyebileceğiniz emlak vergisi için emlak vergisi ne zaman ödenir ve emlak vergisi ödeme tarihlerini sizler için araştırdık.

2017 Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

2017 yılı emlak vergisi ne zaman ödenir ev, arsa sahiplerinin ödemesi gereken emlak vergisi için tarihler belirlendi. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi emlak vergisi yılda iki taksit olarak ödenmektedir. Buna göre;

  • Emlak vergisi 1. taksit ödeme tarihi : 1 Mart ile 31 Mayıs arasındadır (3 aylık süre)
  • Emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi : 1 Kasım ile 1 Aralık arasındadır (2 aylık süre)

Belirtilen tarih aralığında ödeme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlk taksit için 3 aylık süre, ikinci taksit için ise 2 aylık süre verilmiştir.

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur? Emlak Vergisi Nereye ödenir?

2017 emlak vergisi ödeme tarihleri arasında söz konusu ödemeler yapılmadığı takdirde, her ay için ilgili emlak kanununa göre belirlenmiş oranlarda faiz uygulanır ve borcunuz yükselmeye başlar. İlgili kanunlar yine ödeme yapmayan mükellefler için para cezası uygulanacağını belirtmekte ayrıca bir süre sonra e-haciz yöntemiyle de mükelleften ilgili verginin tahsil edileceğini belirtmektedir. Bu nedenle 2017 yılı emlak vergisi ne zaman ödenir araştırması yapan mükelleflerin vergilerini ilgili tarihlerde ödemeleri gerekmektedir.

2017 emlak vergisi ödeme işlemleri belediyenin banka hesaplarına yapılmaktadır. Bu işlemi mükellef bizzat kendisi yapabileceğiniz gibi, vergi ödemesi yapacağı ilgili belediyenin internet ortamında sağlamış olduğu e-belediye sistemine giriş yaparak da kolayca 2017 emlak vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilir.

Emlak vergisi nereye ödenir konusunda daha kapsamlı bilgi almak isterseniz tıklayınız!

2017 yılı vergi ödemelerini kaçırmak istemiyorsanız güncel emlak haberleri platformu Emlakhaberlerim.org’u takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir